Eğitim Haberleri
Trend

Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölüm ?

Yönetim Bilişim Sistemleri nedir ?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölüm ? sorusundan önce cevaplamamız gereken soru Yönetim Bilişim Sistemleri nedir olmalı. YBS bölümü ya da Management Information System (MIS) bölümü temel anlamda Yönetici yetiştiren bir bölümdür. Yönetici yetiştiren bir bölümün yanı sıra bilişim ve teknoloji alanında gelişmeleri takip edecek kadar bilişim konusunda uzman kişileri de yetiştirir, YBS mezunu bir kod bloğunu okuyabilir, ekibine liderlik yapabilir. Aldığı derslerin bir çoğu Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim teknolojileri ve işletme bölümü derslerinden harmanlanmıştır.  Günümüzde iş ilanlarında artık özel bir sekme açılarak “Bilgisayar Bilgisi” de istendiğine göre YBS günümüz ve önümüzdeki 5 yılın gözde bölümlerinden biri olacaktır. Ha unutmadan Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları belli şartları yerine getirirlerse Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olabilirler.

Yönetim bilişim sistemleri bölümü zor mu ?

YBS bölümü
YBS bölümü

Bu soru bölüme başlamayı düşünen çoğu kişinin kafasında olan soruların başındadır, hiç bir bölüm kolay değildir. Maliye okuyana sorarsanız en zor bölüm Maliyedir, İşletme okuyana sorarsanız en zor bölüm ise İşletmedir. Benim cevabım ise en zevkli bölümlerden biri Yönetim Bilişim Sistemleridir. Çoğu insan bu bölümün 2 yıllık mı 4 yıllık mı olduğu konusunda sorular sorarlar, bölüm 4 yıllık fakültedir. Derslerinin içinde Yöneylem Araştırmasından tutun, Oyun programlama dersleri, Java derslerinden Web yazılım derslerine kadar bir çok disiplin vardır. Bu dersleri aldıktan sonra kendinizi yetkin hissedebilirsiniz, bol tekrar ve istek ile bir yazılımcıdan farkınızda olmaz, çünkü verilen dersler ileri seviyedir. İleri seviye demişken ders programında İleri Programlama dersleri de vardır. İleri programlama derslerinde verilen yazılım dili Java, Python, C yada Web yazılım dilleri oluyor. Bunun kararını okuduğunuz üniversite verir genelde. Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölüm ?

Hangi Üniversiteyi tercih etmeliyim ? 

Bilişim sistemleri
Bilişim sistemleri

Evet Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölüm ? Sorusunun cevabını aldığımıza göre Üniversite tercihi konusunda da bir kaç şey söylemek gerekiyor bence. Bölümü okumak istiyorsanız hemen hemen tüm Üniversiteler aynı program çatısı altında veriyorlar. Boğaziçi Üniversitesi en kaliteli eğitimi veren bölümdür. Onun dışında Sakarya Üniversitesi ise deneyimli hocaları ile size güzel bir eğitim verebilir. Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim olarak Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü vermektedir. Anadolu ve İstanbul Üniversiteleri Açık öğretim olarak bu bölüme sahiptirler. Temel anlamda hangi üniversiteden mezun olursanız olun, genelde sizin yeteneklerinize bakıyorlar. Benim tercihim örgün ya da uzaktan fark etmeksizin size uygun olan bir Üniversitede okumanız olabilir.

İlgili Makaleler

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu iş olanakları nedir ?

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunlarının kafasındaki sorulardan ilkidir, “Biz ne iş yapacağız”, bu sorunun cevabını vermek aslında şuan için biraz absürt olabilir. 4 yıllık üniversite mezunu ve bölümünüzdeki Yöneticilik derslerini de dikkate alırsak, bir süpermarkette yönetici olabilirsiniz, İnsan kaynaklarında uzman ya da uzman yardımcısı olabilirsiniz. Memur olabilirsiniz. Kpss de gerekli puanı alarak Öğretmen olabilirsiniz (Formasyon nedir?, Nasıl ücretli öğretmen olabiliriz?) Bir şirkette Ağ sorumlusu, IT manager, Sistem Analisti, Yazılım geliştrici olabilirsiniz. Özellikle yabancı dile sahipseniz bir çok şirket sizi değerlendirir. Yüksek Lisansınızı Yönetim Bilişim Sistemlerinden yapabilirsiniz, bu da size uzmanlık unvanı verecektir.(Yüksek Lisans nasıl yapılır)

 https://www.ybsblog.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)