Eğitim Haberleri
Trend

Yönetim Bilişim Sistemleri Denklik Kararı.

Denklik ve Şartları.

* Yönetim Bilişim Sistemleri , Bilişim ve İşletme karışımı bir programdır.

Yök her sene bazı bölümleri ve alanları diğer bazı bölüm ve alanlarla eşdeğer yada bir tutan karar nameler yayınlıyor.

Denklikte asıl amaç bir dersin denk olması için sahip olması gerekenlerin %80 nine sahip olması olarak açıklanabilir. Bu da demek oluyor ki eğer Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün derslerinin %80 ni İİBF bölümünde de var ise bölüm denktir.

Ne işe yarayacak bu denklik.

Misal vermek gerekirse KPSS tercihlerinde İİBF mezunu yazarken YBS bölümünün liste de bulunmaması olağan bir şeydir, Esas olan bir şey vardır ki denklik olarak İİBF yi karşılamasıdır. Bunu için YÖK ile irtibata geçerek de sözlü yardım alabilirsiniz. YÖK ün 2018 yılında yayınladığı bir kararname ile bu denklik Yönetim Bİlişim Sistemleri bölümüne de tanınmıştır. Bu da Kaymakamlık da dahil bir çok başvuru yolunun açıldığını gösteriyor bize.

Bölüm derslerinde bulunana Matematik, İstatistik, Finansal Tablolar, İşletme Yönetimi, İktisat 1-2 Yöneylem araştırması, Karar analizi gibi dersler işletme ve iktisat derslerinde bulunan derslerdir.

Bölümün mutlak amaçlarından biride teknoloji çağına uyum sağlamış bilgi işlem ve kodlama bilgisi olan, yöneysel becerileri yüksek ve kapasitesi yöneticiliğe de yetecek kişileri yetiştirerek topluma kazandırmak olarak da açıklanabilir.

Aşağıdaki tablodan bölümünüze ve denkliğine bakabilirsiniz.
Dış bağlantılar : Kaynak


 

İnfografik Materyal Tasarımı – Bilişim Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)