Eğitim Haberleri
Trend

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunu Ne iş Yapar ?

Bölümün Tanımı.

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu ne iş yapar ? Mezunların kafasındaki sorulardan biridir, hatta okurken bile bir kaç kez aklımızdan geçen sorudur.

Öncelikle bu yeni bölümü tanıyalım, bölüm aslında bir kaç disiplinin birleşimi olarak ortaya çıktı. Çağın gereklerine uygun bireylerin yetişmesi için öncelikle sahip olması gereken nitelik her daim “Liderlik” vasfıdır.

İngilizce adı Management Information System olan bölüm, ülkemizde tam anlamıyla 1996 yılında okutulmaya başladı. Bölümün kısa ve öz tanımı şudur.

Bilgisayar dan anlayan, sistem ve network bilgisi olan,  gerektiğinde kod yazabilen yönetici adayı

Bu tanım aslında çok geniş iş olanaklarını bizlere getiriyor. Bundan 100 yıl öncesinde bir işe alma durumunda çoğunlukla kişinin fiziğine bakılıyordu. Yani beden işçileri kısaca fizik gücüyle iş yapan insanlar işe alınıyordu.  Sanayi devrimi sonrası kişilerde oluşan “Otomatikleştirelim bırakın robotlar yapsın” mantığı ile artık kişiler aklı çalışan liderleri işe almaya başladı. 50 kişinin fizik gücüyle kaldırdığı bir demir kütlesini düşünün, bunu otomatik hale getirmek için bir robot, kepçe yaptığımızı düşünelim. Kepçeyi yapan kişi zihin gücünü kullanarak 50 kişinin yapacağı işi tek başına kodlayarak hayata geçirir, sistemde aslında tam olarak bunu ister. Az kişi çok iş.   Günümüzde ise buna Kapitalist sistem denir.

Mezun Olan Kişilere Verilen Unvanlar.

Bir kere bu bölümden mezun olan kişiler direk olarak Mühendis Unvanı almazlar, aksine hem kodlayan hem yazan, hem yöneten birey olarak hayata atılırlar. Bölümde Farklı Üniversitelerde değişiklik gösterse de belli başlı dersler vardır bunlar;

İlgili Makaleler
  • Etkili iletişim dersleri
  • İleri Programlama
  • Müşteri Deneyimi Tasarımı
  • Java kodlama dersleri
  • Web Tasarım ve Kodlama dersleri
  • İş ve Sosyal Hukuk ile alakalı dersler.
  • Cebir dersler (Yöneylem Araştırması/Karar Destek Sistemleri)
  • Proje Yönetimi

Gördüğünüz gibi dersle birbirinden uzak, ama bağlantılı dersler. Teknoloji şirketleri son dönemlerde MIS bölümü mezunlarına ayrı bir ilgi göstermektedir. İşe alınan adayın hem Yönetsel dersler alması yanında ise iletişim dersleri alması. Ayrıca Kodlama derslerini ise her dönem alması onu günümüz Mavi-Beyaz yaka sınıfından ayrıştırarak Altın yaka grubuna eklemektedir. Altın yaka kimdir nedir daha detaylı bilgi almak isterseniz bu linki tıklayın.

Kısaca Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu olan kişiler, Veritabanı uzmanı, İnsan Kaynakları Uzmanı, Web Tasarım Uzmanı, IT direktörü, Yazılımcı ve aklınıza gelebilecek Teknoloji ile alakalı bir çok işte çalışabilir.

Memurluk ve Atama Durumları.

Sıra geldi Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu ne iş yapar sorusunun en can alıcı cevabına, “Memurluk” konusu. Bölüm az bilinmesine karşın devlet tarafından yavaş yavaş değerlendirilmeye başlıyor. Yeni çıkan Formasyon kararı ile Devlet Üniversitelerinde Pedagojik Formasyon alınarak, İlkokul ve Liselerde Bilgi Teknolojileri Öğretmenliği yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)