BilimGündemTeknoloji Haberleri

Yerli Otomobil Serüveni

Yapamazsın dediler yaptık.

İlk paragraf aslında şuan ki zaman dilimine ait değil, 1960 lı yıllara uzanan bir göndermedir. 1960 yılının başında başta Almanya olmak üzere biz Türklere kendi başına tırnak makası bile üretemezler gözüyle bakıyorlardı. Çünkü o zamanlar ülkemizde ki bilim adamı ve mühendis sayısı ciddi anlamda az ve yetersizdir. Buna karşılık olarak ise 1961 yılında dönemin Devlet Başkanı Cemal Gürsel’in emriyle Eskişehir Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Fabrikası’nda (bugünkü TÜLOMSAŞ) yerli otomobil yapımına Bismillah denerek başlandı . O tarihlerde toplu iğne dahi üretemeyen bir ülkede 135 gün gibi çok kısa bir zamanda son derece kısıtlı imkanlarla tamamen Türk yapımı bir otomobil geliştirilmiş, bundan 4 tane üretilmiş; otomobilller için 3 farklı tipte 10 adet motor üretilmiştir. Projeye katılanların yaptığı açıklama olayı özetlemektedir:
Reklam tıklayarak bana destek olabilirsin.“Devrim otomobilleriyle, “Türkler otomobil yapamaz!” zihniyeti çürütülmüş, geri düşünce mağlup edilmiştir. Şunu ileri sürebiliriz ki, Devrim’in daha sağlam, daha güzel hale getirilmesi artık bir yatırım işidir. Bu konuda karar vermek de devletindir. Teşvik görmek bizleri şevklendiriyor. Yapıcı tenkide daima hazırız. Şahsi hiçbir menfaatimiz yok. Hedefimiz memleketimizin inkişafıdır.(gelişmesidir) Takdir Büyük Türk Milletinindir.”

Bu aracın üretilmesinden sonra ne yazık ki seri üretime geçilmedi, çünkü üretecek ne kaynağımız nede fabrikamız vardı. Yurt dışı ortak bulmak ise imkansızdı . Çünkü o dönemlerde başarılı olsaydık şuan da Dünya’nın sayılı ekonomilerinden biri haline gelebilirdik. Bizi yarı yolda bırakan Firmaların başında ise Volvo firmasıdır.
Reklam tıklayarak bana destek olabilirsin.İlgili Makaleler

Daha sonra 1968 yılında Triumph firmasının ortaklığı ile ‘Zafer’ marka yerli otomobil üretme çalışmalarına başlanmıştır. Önce sedan modelinin, daha sonra ise station wagon ve pick-up modelinin üretilmesi düşünülen aracın daha tanıtım aşamasında iken bazı kişilerin ve çevrelerin baskısı nedeniyle üretiminden vazgeçilmiştir.Bu otomobil daha sonra Haifa İsrail’de Triumph 1300 baz alınarak Autocars İsrail tarafından Triumph Zafer olarak 1967’den 1973 yılına kadar CKD koleksiyon olarak üretildi aynı Tofaş’ın kuş serisinin Etyopya’da CKD olarak bir dönem üretildiği gibi.

Anadol ve Diğerleri !

1968 yılına gelindiğinde ise İngiliz Reliant firmasının destediği ile birlikte adı bir yarışma sonucu belirlenen sedan araçlar seri üretime geçmeye başladı.Anadol’un üretime başlamasından sonra  Tofaş kurulmuş, 1971 yılında Murat 124 modelini İtalyan Fiat lisansı ile üretmeye başlamıştır. Yine 1969 yılında kurulan Oyak Fransız Renault lisansı ile ilk modelini 1971 yılında Renault 12 olarak hayata geçirmiştir.
Reklam tıklayarak bana destek olabilirsin.1975 ile 1979 arası Çiftçiler otomotiv Volkswagen EA 489’u üretti. 1977 yılında Ford Otosan ve Reliant’ın Anadol için kurulan ortaklığında Bertone imzalı FW11 prototipi ortaya çıkmış ancak bu projenin maliyetini yüksek bulan Otosan mühendisleri yeni bir çalışma başlatarak Anadol 16 adı verilen yeni bir örnek geliştirmişlerdir, ancak bu prototipin üretiminden de vazgeçilmiştir.

1980 yılında Devrim’den sonra motoru da dahil olmak üzere bütünüyle Türkiye’de Otosan tarafından tasarlanan “Çağdaş” modeli, endüstri tasarım ödülü almıştır. Çağdaş modeli yeni bir Anadol modeli olarak tasarlanmıştı ve motor olarak Wankel Tipi Motor kullanılmıştı.

Yakın Tarih ve Yerli Otomobil Girişimleri

Türk insanı bir şeyi yapamazsın dediğinde onu yapmak için elinden geleni yapan ender ırklardan biridir. Hatta Adolt Hitler Biz Türkleri şu şekilde tanımlamıştır. “Türk korkmaz korkutur. Bir şey isterse onu yapmadıkça vazgeçmez”. Seneler 1999 yılına gelindiğinde  Fadıl Akgündüz’ün(Jet Fadıl da denir kendisine.) kurduğu JetPA şirketi tarafından, bu “dünya otomobilinin” Akgündüz’ün memleketi Siirt’te üretileceği “İmza 700” adlı küçük “yerli” otomobilin “prototipi” lanse edilmiş, daha sonra İngiliz bir firmaya yaptırılan 2 maket, tel örgülerle çevrilen büyükçe bir arazi ve inşaata başlanmış birkaç bina ile sınırlı kalmıştır, davalar ve süreçler hala devam etmektedir.

Günümüz.

2007 yılında Gaziantep’te kurulan Müjdeci Kamyonet firması Folkvan markalı kamyonetlerin üretim ve montajına başlamıştır.

2007 yılında Fatih Başoğlu Şamil 1 ve 2 isimli otomobillerini tescil ettirmiştir.

2009 yılında Türkiye’nin ilk 4×4 yerli cipi Türkar üretildi.

2018 yılında Otosan tarafından üretilen Ford F-Max Almanya Hanover fuarında 2019 yılının en iyi ağır vasıtası seçılmıştir.

2015 yılında Bakan Fikri Işık %100 yerli otomobilin 2020 yılından önce yollarda olacağını söylemiştir. Bunun akabinde ise 27 Aralıkta hepimizin beklediği yerli Otomobil lanse edilecek… Bekleyip göreceğiz.


Ego Nedir? Egoistlik ve Kibir arasındaki Farklar.

Beyin Kandırma Sanatı: Bölüm 1

Kara Cuma Nedir ? Efsane Cuma Nedir ?

Beyin Kapasitesi Gerçekten %10 mu?

Yönetim Bilişim Sistemleri Denklik Kararı.

Aşağılık Kompleksi ve Sonuçları

Uzun boy mu Kısa Boy mu Avantajlı ?

Google Kısa Tarihi !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)