BilimGündem

Yapay Zeka

Stephen Hawking Haklı mı? Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilir mi?

Stephen Hawking Haklı mı?

Ünlü bilim adamı, Stephen Hawking’in yapay zeka hakkında söylediği çok şey vardı. Yapay zekanın fırsatları  olduğu kadar tehlikelerinin de olduğu sadece bilim adamları ve teknoloji uzmanları olarak değil, insanlık olarak düşünmemiz gerekenler olduğunu belirtti. Yıllar boyunca Stephen Hawking, konu hakkındaki görüşlerinde oldukça temkinli ve tutarlı kaldı. Sürekli olarak yapay zeka araştırmacılarını ve makine öğrenimi geliştiricilerinin çalışmalarının insan ırkının üzerindeki olabilecek daha geniş etkileri hakkında, insanlığı düşünmeye teşvik etti. Makine öğrenimi topluluğu, Hawking’in ortaya çıkardığı tüm konulara oldukça farklı bakış açılarından dolayı yaklaştığı için bölünmeler yaşamaya başladı, alan hızlı büyümeye devam ettiği sürece bölünmeler devam edecek gibi duruyor. İşte Stephen Hawking’in yapay zeka hakkında söylediği çokça tartışılan önemli sözler, yorumu siz değerli okurlarıma bırakıyorum.

yapay zeka

Yapay Zeka İnsan Irkının Sonu Olabilir

Ünlü bilim adamı Stephen Hawking, “Teknoloji bir noktada insanlardan daha üstün bir noktaya gelecek ve insanları ortadan kaldıracak” ifadelerini kullandı. Sözlerinin devamında ise daha çarpıcı ifadelerde bulundu. Stephen Hawking, “Robot bilgisayarların çok gelişmesi bir noktadan sonra insanlığı tehdit eden bir noktaya gelecek. Eğer insanlar bilgisayar virüsü tasarlarsa yapay zeka bunu geliştirerek, ortadan kaldırabilir” dedi. Gerçekten bu sözler altın değerinde insanlık için Stephen Hawking sözlerine tüm ilginçliğiyle devam etti. “Makineler bir süre sonra insanlardan daha aktif olacak ve Dünya’yı yönetebilecek bir konuma gelecek. İnsanlık acilen koloni yapabileceği bir gezegen bulmalı ve buralara yerleşmeli. Çünkü artık geri dönülemez bir noktaya geldik. Küresel nüfus alarm vererek artıyor ve Dünya’mız çok küçük. Artık kendimize zarar verme noktasına geldi” ifadesini kullandı. Sizce, hız kazanmaya başlayan gezegen arayışlarımız bu yüzden mi?

Robotların Yükselişi

John Carpenter, bilgi işlem gücüne sahip olmaktan yani tam yapay zeka elde etmek için gereken algoritmaları geliştirmekten çok uzak olduğumuzu söylüyor, ancak bunun önümüzdeki on yıl içerisinde çözüme kavuşacağına inanıyor. “Bir makine kendi zekamızı aşarsa tam olarak ne olacağını bilemeyiz, bu yüzden onun tarafından sonsuza kadar yardım edilip edilmeyeceğimizi, görmezden gelip kenara atılacağımızı ya da yapay zeka tarafından zarar görmeyeceğimiz konusunda emin olamayız” diyor. Ama yapay zekanın pozitif bir güç olacağına bahse giriyor. Bu sözlere bakıldığında Stephen Hawking gelecekten endişe duymakta yalnız değil. Kısa vadede, şimdiye kadar insanlar tarafından yapılan görevleri üstlenebilen akıllı makinelerin milyonlarca işi hızla yok edeceğine dair endişeler var. Uzun vadede, teknoloji girişimcisi Elon Musk, yapay zekanın “en büyük varoluşsal tehdidimiz” olduğu konusunda uyardı.

İlgili Makaleler

yapay zeka

Yapay Zekanın İnsandan Akıllı Olmasını Engellemek Fiziksel Olarak İmkansız

Daha da ileri bakıldığında, yapay zeka ile nelerin yapılabileceğinin hiçbir sınırı yok: Partiküllerin, insan beyinlerindeki partikül düzeninden daha gelişmiş hesaplamalar yapacak biçimde bir araya gelmesini engelleyecek bir fizik kuralı bulunmuyor. Olaylar filmdekinden farklı gelişebilecek olsa da, patlama etkisi yaratacak bir geçiş mümkün. İnsanın geliştirdiği yapay zekalar kontrol edilemez bir hale gelebilir. Filmlerde yapay zeka ve robotların kontrolden çıktığı türdeki filmler sıkça işlenmektedir. Stephen Hawking’in sözlerini de unutmamak gerek. Peki, insan gerçekte olmayan bir şeyin hayalini kurabilir mi?

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)