Eğitim HaberleriTeknoloji Haberleri
Trend

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya neden ilgi çekici ?

Sosyal medya bağımlılığı  bir anda meydana gelen bir durum değildir. İnsan tarih boyunca kendini beğendirmek için türlü denemelere girmiştir. Antik yunanda yapılan tüm erkek ve kadın heykelleri neredeyse kusursuz bir fiziğe sahipti. Bunun nedeni ise Yunanlıların kendilerini beğenmeleri ve üstün ırk olarak görmeleriyle de alakalıydı. Nesiller geçtikçe Yunanlıların o kadar da atletik bir vücuda sahip olmadığı anlaşıldı. Peki ya sosyal medya neden bireylerin her anını doldurmak için kullandığı bir platform haline geldi ?

İlgi çekici ve her an ulaşılabilir

Çok değil 50 yıl önceye gittiğimizde insanlar iletişim için çoğu zaman mektup, telgraf ve kablolu telefon kullanıyordu. Aşıklar birbiriyle görüşmek için günler hatta aylar süren bekleyişlere giriyordu. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mektup, fotoğraf makinesi ve telefonu tek cihaza sığdıran bilim artık zamanı da kısaltmış oldu. Her şey anlık artık görüntüler, mesajlar, videolar. Kişiler istediği biri hakkında kısa bir internet taraması yaparak bir çok bilgi elde edebiliyor. Çünkü insan güçlü yanlarını diğer insanlara göstermekten zevk alır ! Belki de zayıf yönlerini insanlara göstermekten çekiniyordur… Farklı bakış açıları her zaman bizi doğru yola götüren bir pusula görevini üstlenmiştir.

Sosyal Medya bizi mutsuz ediyor

Ditch the Label kuruluş yaşları 12-20 arasında 10 bin genç üzerinde bir araştırma yaptı. Bu araştırmanın sonucunda ise gençlerin %40 lık bölümü çektikleri selfie fotoğrafları beğenilmezse kendilerini kötü hissediyormuş.. Hepimizde olan bir durum sanırım. %35 lik kısım ise kendilerine olan güvenlerinin takipçi sayıları ile eş değer olduğunu dile getiriyorlar. Mesela 50 bin takipçisi olan bir genç kendine olan güven potansiyelinin en üst düzeyini yaşıyormuş..  Yapılan araştırmaya katılan kullanıcıların %70 lik kısmı ise internet üzerinde kişilere hakaret ettiklerini kabul ediyorlar bir bakıma siber zorbalık da diyebiliriz.

Kendimizi istediğimiz gibi gösterebiliyoruz

İnsanların bir çoğu sosyal medya da aslında olduklarından çok farklı bir görüntü çizmektedir. Kimisi lüks içinde yaşadığını betimlerken, kimileri ise geniş bir arkadaş çevresinin olduğunu göstermeye çalışırlar. Kimileri sahip oldukları arabaların görüntüsünü yükleyerek bir bakıma güçlerinin ve maddiyatının yerinde olduğunu dile getirirken kimleri ise bedenlerini açarak aslında cesur ve çekici olduklarını  göstermeye gayret ederler. Tüm bunlar aslında kişilerinde takipçi ya da popüleritesini artırmak için kullandıkları bir yöntemde olabilir. Bu şekilde devam eden kısır döngü ise sosyal medya bağımlılığı yolunda emin adımlar atıldığının bir göstergesidir. Platonik aşıklar, kıskançlık krizleri, elindeki ile yetinmeme gibi durumları da ortaya çıkartabilir.


Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)