Teknoloji HaberleriYazılım Dersleri

Siber Saldırı , Nedir Bu Siber Saldırılar ?

Siber saldırı nedir ? 

Siber saldırı internetin olduğu yada internetin kullanıldığı sistemleri bozmak yada aksatmak için kullanılan sanal saldırı bütünüdür,  ülkemizde bir çok saldırı biçimi olmakla beraber gelin bunları sırayla yazayım, ve ne işe yaradıklarını anlatayım bizim bankalar nasıl saldırıyor uğruyor hemde öğrenmiş oluruz.

Fidye yazılımlar, fidye saldırıları..

İnternet deniz, sen balık bul yolunu bulabilirsen, net üzerinde tıkladığın her şey bilgisayarına bir belge olarak geri döner. Bu belge misal vermek gerekirse bazen metin belgeleri bazen müzik bazen ise direk bir uygulama olabilir. Mesela şuanda telefonunun işlemcisi metin dosyalarını sana okutuyor. Metin dosyaları ise okuduğun yazılardır.

Fidye  yazılım saldırıları ise genel olarak bilmediğin bir linke tıkladığında(virüslü) cihazına yerleşen kötü niyetli yazılımlar olarak adlandırılır. Mesela telefonuna bir uygulama indirdin ve bu uygulama iki saat sonra senin galerine ulaştı.. Galerindeki mahrem fotolarını alır ve sana siber saldırı yapan kişiye iletir.

Kişi belli bir süre sonra senle iletişime geçer ve görüntülerinin karşılığında para yada artık neye ihtiyacı var ise ister. Bir kere bu insanlar para verirseniz daha fazlasını isterler… Bu yüzden direk Polise başvuru yapın. Anayasamızda gizlilik ile alakalı bir çok madde vardır yani gizli kalmasını istediğiniz şeyler daima gizli kalır devlet güvencesi ile.

Reklam Tıklayarak Bana Teşekkür Edebilirsiniz

İlgili MakalelerOlta saldırıları, fake(sahte saldırılar.)

Özellikle 55-80 yaş arası ihtiyarlar üzerinde tutan saldırıdır.  Bir web sitesine girerler ve bu site devlet tarafından izleniyor yaptığın yasa dışı bir şey ve bunun karşılığında para vermen gerekir tarzı yazılar gösterirler. Eli ayağı tutuşan yaşlılarımız ise direk olarak aşağıdaki iban numarasına parayı yatırırlar. Aslında bu saldırılar gerçeği yansıtmaz ve sadece görüntüdür. Kime yutturursak misali bir saldırı biçimidir.  He bu arada İban ödemek için tıklanan linkte virüslü olur genelde bu şekilde adamlar  bilgisayarına da el koyarlar bir bakıma.. Böyle bir şey başına geldiği zaman bilgisayarının arkasındaki “Lan” kablosunu çıkartıp cihazına sistem(format) yüklet.

Kredi ve Banka kartı saldırıları.

Sevgililer günü ve eşine yada sevgiline bir şeyler alacaksın, bu tarz saldırılar genelde mail yoluyla olur.

Bir mail gelir ve 24 ayar yüzüğün sadece senin için 299 TL olduğunu söyler. O siteye girdiğin an saldırganların oltasına düşmüş olursun. Kredi kartı bilgilerini ve özellikle cvc kodunu yazdıktan sonra kartın artık senin değil siber saldırı yapan grubun olur. Bu tarz işlemlerden kaçmak için bir siteye ödeme yapacaksan 3D ödemesinin açık olduğuna emin ol genelde aşağıda bir yerlerde bunu belirtirler. 3D ödeme ise bir alışveriş esnasında cep telefonuna gelen mesajdır. Mesajdaki kod ile alışverişe devam edersin. Farklı bir güvenlik uygulaması ise sanal kredi kartı kullanmaktır. Bankanızı arıyarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Reklam Tıklayarak Bana Teşekkür EdebilirsinizDdos Saldırıları (ülkelere yapılan saldırılar)

Evet yakın zamanda garanti bankası da dahil bir çok kuruma yapılan saldırı biçimidir, aslında en kolay ve basit yapılan saldırı şeklidir. Bant genişliğini aşan sayıda istek yollama olarak da adlandırılır. Peki nedir bu bant genişliği ? Ülkemize nasıl zarar verebilirler ? Misal vermek gerekirse bir sistem anlık olarak 50 bin kişiye hizmet verebiliyor. Ddos saldırısı ile karşı tarafa 55-150 bin arası istek yollanır buda girilecek siteyi affalatır ve yavaşlatır. Sistem sekteye uğrar ve hatalar vermeye çalışır. Ösym sonuçlarını açıkladığında anlık olarak 1 milyon kişi siteye girmeye çalıştığından site yavaşlar ve kapanır, mantık tam olarak budur. Başka ülkelerden bize yapılan en sade ve etkili saldırı biçimi budur.


Algoritma Nedir ? Ne işimize Yarar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)