Teknoloji Haberleri

Profilime Kim Baktı ? Uygulamaları gerçek mi ?

Sosyal Medya Uygulamaları ve açıklamalı çalışma mantıkları

Profilime Kim baktı ? Uygulamalarının çalışma mantığı.

Yıllar öncesinde Profilime kimler baktı ? sorusunu Google de arattığımız zaman yüzlerce sonuç görüyorduk, bu sonuçların bir çoğuna körü körüne inanarak Facebook hesabımıza uygulama olarak ekliyorduk. İşin  ilginç yanı ise bu uygulamalara ciddi biçimde inanan bir grup vardı.  Hatta ve hatta ilişkilerin bitme noktasına kadar getirdiği konuşuluyor. Günümüzde ise Whatsapp profilime kim baktı ? İnstagram Profilime kim baktı ? Twitter profilime kim baktı? gibi yüzlerce uygulama mevcuttur. Açık konuşmak gerekirse bunların hiç biri gerçeği yansıtmıyor.. Yazımın diğer bölümünde bunu ispatıyla açıklamaya çalışacağım.

Profili ziyaret edenleri görmek gerçekten mümkün mü ? 

Profile bakanları öğrenmek teorik olarak mümkündür ve bunun yapanlar sağlayıcı firmalardır, firmalardan kastım İnstagram, Facebook vs. nasıl mı ? Bir hikaye yüklediğinizde  o hikayeye bakanları firma size gösteriyor.. Yada bir Fotoğraf yüklediğinizde onu beğenenleri size  bildirim olarak gösteriyor.  Yani firmalar zaten bunları biliyor, çünkü veritabanlarımız o firmalardadır ve gerekli kodlamalar ile size anlık olarak bunları gösterebilirler.

Profilime kimler baktı uygulamaları işe yarıyor mu ?

instagram profilime kim baktı

İlgili Makaleler

Özelikle instagram profilime kim baktı aramaları… bu sorunun kesin ve en net cevabı “Hayır” olur.  Birincisi marketlerden indirdiğiniz programlar sizin veri tabanınızı çalamaz, çalamadığı içinde  profilinize girenleri size gösteremez. Çaldığı an büyük bir veri gizliliği çiğnenir ve milyon dolarlık tazminat ile karşı karşıya kalabilirler. Bunu da hiç bir firma göze alamaz. Dikkat ederseniz bu tarz uygulamalar sizden kullanıcı adınızı ve şifrenizi istiyor, yani her durumda zaten siz kendi elinizle şifrenizi bu firmalara vermiş oluyorsunuz. Sadece 2018 yılında 238 milyon kişinin şifresi çalınmıştı bunu da aklınızda bulundurun. İkna olmadıysanız bir tane uygulamayı indirin ve bir gün boyunca deneyin, arkadaşlarınıza rica edin ve profilinize girip 3 dakika beklemelerini söyleyin. Ertesi gün kontrol ettiğinizde alakasız kişilerin profilinize baktığını göreceksiniz. Aynı analiz Whatsapp profilime kim baktı uygulamaları içinde geçerli..

Uygulamaların bize gösterdiği kişiler kim ? 

instagram profilime kim baktı

Evet bu soru çok kafa yoran bir sorudur. Madem işe yaramıyor uygulama bize kimleri gösteriyor ? Bunu da açıklamaya çalışalım. Hatta bir sözde kod ile açıklamaya çalışayım.

  1. Uygulamaya sizin gibi üye olan ortalama 5000 kişi var diyelim.
  2. Ziyaretçi sekmesini tıkladığınız zaman uygulama rastgele o 5000 kişiden 5-10 tanesini çekip size gösteriyor.
  3. Bu durum olmaz ise uygulama sizin takipçi listenizden rastgele 5-10 kişiyi size gösteriyor ve profilinize onların baktığını gösteriyor. Yani tamamen uydurma kişileri size gösteriyor. Bunun sonucunda ise sizler o kişilerin sizi ziyaret ettiğini düşünüyorsunuz.

Evet bu yazımızda akılda olan bir çok sorunun cevabını verdiğimizi düşünüyoruz. Bu tarz uygulamalara paranızı kaptırmamanız dileği ile.


Türkiye’de Eğitim Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)