GündemHavadan Sudan
Trend

Kasiyerlik Nasıl Bir Meslek ?

Perakende Tanımı

Kasiyerlik Nasıl Bir Meslek ? Kasiyerlik bir meslek mi ? Bu sorulara geçemeden öncelikle nedir bu Perakende onu onu açalım, Perakende dediğimiz olay aslında toplu satış yada sabit bir yerde size istediğinizi sunan sürekli sizin iyiliğiniz yada mutluluğunuz için bir takım şeyleri size “Ucuz” ve “güvenli” bir şekilde satan topluluğa verilen isimdir.  Kökeni Farsçadan dan gelen bu kelime genel anlamda dağınık, saçılmış her köşe noktasına olan demektir. Ülkemize ise 1960 lı yıllarda gelmiştir.

Türkiye’de Perakende Tanımı .

Ülkemizde 4857 iş kanuna göre bir işçi haftada en fazla 45 saat çalıştırılır, işleticinin gerek duyduğu şekilde ise sendikalarına yada direk işçiye 4 gün öncesinden uyarıda bulunarak günlük 11 saatlik toplam mesai saati verilir. Yıllık 270 saati geçmeyecek şekilde düzenlenen bu yasa ne yazık ki ülkemizdeki bir çok kurumda ve işletmede kurulmadığı gibi  bu sektörde de pek dikkate alınmayan  bir kanundur. Çoğu işçi kardeşimiz günlük 13-14 saatlik mesailere zorla mecbur bırakılarak “Gönüllü” anlamda çalıştırılırlar.
Artık haklarını öbür tarafta alırlar orası çalışan kardeşlere kalmış.

Müşterilerin Çalışanlara Bakış Açısı ve Davranışları .

İlgili Makaleler

Hepimizin dikkat ettiği ortak noktalardan biri ” Ulan bu kasiyerler neden suratsız neden hep suratları asık” konusudur, bir kasiyeri gülümser halde görüyorsanız muhtemelen ya yeni işe yeni girmiştir, yada yakında işten çıkacaktır.  Ortalama bir kasiyer, bir veznedar bir danışma bir insanlara ilk merhaba diyen kişi işlek yerlerde 500-600 kişiyle tekil iletişime girerler. Taktir ederseniz ki ülkemizde sağlık insan(ruhsal) olarak bulma oranı olabildiğince düşüktür, burada bir virgül koyalım nezaket ve iletişim ile alakalı genel kabul görmüş bir kaç kuram anlatayım size. (virgül)..

Bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz ve karşınızdaki arkadaşınız sizi dinliyor gibi yaparken telefonda biriyle bağıra bağıra konuşsa ne hissedersiniz ?  Muhtemelen başlarım ulan senin yapacağın işe git telefonunla konuş ondan sonra yanıma gel it mi var karşında neden benle iletişim halindeyken telefonla konuşuyorsun deyip kalayı basarsınız. Ama bir mağazadan alışveriş yaptıktan sonra ücreti ödemek için  kasiyerin karşısında telefonla konuşmayı basitleştirir hatta umursamazsınız. Belki de karşınızdaki kişiyi bir robot olarak gördüğünüzdendir.

Bölüm 2


Diğer bir örneğim ise akşam eve geldiniz, ertesi gün için eşinizden 20 lira para isteyeceksiniz.. Aşkım canım cicim bana 20 lira verir misin yarın akbilimi dolduracağım dediniz. Aşkınız böcüğünüz parayı aldı önünüze fırlattı.. Ne yaparsınız yada ne dersiniz ? “Ulan ite kemik mi fırlatıyorsun bu ne böyle ” dersiniz. Ama veznede ödeme yaparken karşınızdaki kasiyerin önüne parayı fırlattığınızda karşınızdaki kişinin duyguları  sizin için değerli olmaz… Emin olun oda size aynılarını söylüyor.. Kısaca kültür ailenizin size öğrettiği ve sizin de sokakta ailenizi temsil ettiğiniz bir davranış biçimidir..

…(virgülden devam)

Kapitalist sistem bize her zaman haklı olduğumuzu söyler çünkü biz Müşteriyiz ve müşteriler her zaman işletmelere  para kazandırır, böyle düşününce karşınızdaki adama, kişiye istediğinizi diyebileceğinizi bilirsiniz, çünkü aynı lanet kapitalist sistem karşınızdaki kişinin size cevap vermesiyle onun işine son vermesi arasındaki ince çizgiyi de çizmiştir. Yani ona hakaret edebilirsiniz, çünkü o çalışan ve siz müşterisiniz. Burada örnek vermek gerekirse  hakaret ettiğiniz kişi sizi mahkemeye verdiğinde devletin mahkemeleri müşteri her zaman haklı demez ve adaletin kucağına oturtur sizi.

İşverenlerin Çalışanlara Bakış Açısı.

Öncelikle kimse vazgeçilmez değildir, sizin işinizi her zaman yapılacak biri bulunur o yüzden kendinizi hiç bir vakit bu sistemde vazgeçilmez görmeyin. Sanırım ülkemizde sokağa çıkıp öylesine bir İşverene çalışanların nasıl diye sorsanız çoğunlukla “İşe yaramaz ve parasını hak etmeyen kişilerle çalışıyorum” der. Haklılar mı ? Evet haklılar parasını hak etmeyen Milyonlar işçi var Türkiye’de çünkü yaptıkları işin karşılığında aldıkları paralar çok düşük ve komiktir.  İşverenler genelde işçi dakika boş kalmasın, boş kalırsa da paspas atsın, tuvalet  temizlesin mantığında olan kişilerdir. Bunun başlıca sebeplerinden biride bir çok işverenin en ufak bir iletişim yada Üniversite eğitimi almaması ve işçi diyaloğunun ne olduğunu bilmemesi ile alakalıdır.

 

Kasiyerlik nasıl bir meslek ? Bence en son yapılması gereken mesleklerin başında geliyor..

 


 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)