Eğitim Haberleri
Trend

İçimizdeki Şeytan Romanı

Nasıl bir Romandır ?

Sabahattin Ali’nin yazdığı Roman : İçimizdeki Şeytan 1940 lardaki Türkiye’yi anlatıyor. Yeni kurulmuş Cumhuriyet ile birlikte halkın ve ülkenin durumunu ve 3 genç arasında geçen ihtiras dolu bir aşk hikayesini anlatıyor.

İçimizdeki Şeytan : Ana konusu nedir ?

Romanı okumaya başladığımda otantik bir hava gördüğümden ilk sayfaları hızlıca okumuş bir an önce hedefe ulaşmaya başlamıştım, roman ilerledikçe işler karışıyor  günümüzün ihtiras dolu yaz dizilerine bin katacak seviyede ihtiras, alkol tüketimi, pavyon muhabbeti olan bir roman. Evet insana kendini okutuyor sonuç çok garip oluyor ama benlik bir roman değildi. Zamanında (1940) çok eleştirilmiş bir Romandır.

Roman işleyişi ve olay kurgusu nasıl ?

Eğer eski Türkçe ile aranız iyi değilse kitabı okurken bol bol kaynakçaya göz atacaksınız, o kadar çok  kullanmadığımız kelime ve cümleler var ki bir süre sonra alttaki kaynakçaları okumaya başlıyorsunuz. İşleyiş eski-osmanlıca tarzı kelimelerle yazılmış  ve okurken bol bol kaynakçaya göz atma gereği duyacaksınız.

Hikayesi Nedir ?

Hikayesi bir vapurda başlıyor… genç felsefe öğrencisi olan Ömer in Macide’yi görmesi ile dünyası değişiyor. ilk görüşte müthiş bir aşk hikayesi… Ömer, bir hayli dik kafalı, neden dünyada yaşadığını sorgulayan biri.. Arkadaşı  Nihat efendi ise, realist ve her şeyi olduğu gibi gören felsefe öğrencisi, bol bol dönemin şairleri ile takılıp köşe yazıları yazan, birazda gözünü para hırsına bürümüş biri..
Macide ise Ömer’in uzaktan akrabası oluyor, Macide balıkesirli bir ailenin 16-17 yaşlarında bir kızı, okulu sebebiyle İstanbul’da Konservatuvar okuyor, uzaktan akrabası olan teyzesinin yanında. Tabi hikaye bu şekilde devam etmiyor.  Ömer vapurda ben bu kızla tanışacağım diyerek ayaklanıp onun yanına gidiyor ve ilk görüşte aşık olduğunu tam dile getirirken kızın yanında oturan kadının akrabası olduğunu fark ediyor, hatta bu akrabanın evine bazı zamanlar gidip geceleri yattıktan sonra sabah kimse uyanmamışken çıkıp gitmişliği de vardır.
Hikaye Ömer’in kızla tanışmak için akrabası olan teyzesinin evine bir gece ansızın gitmesiyle başlıyor.

Gelişme ve  Sonuç

Gelişme kısmında Macide ile Ömer garip bir şekilde evleniyorlar ve çok büyük maddi sıkıntılar yaşıyorlar…  Ömer Posta teşkilatında sözde memurlardan biri olarak çalışıyor, buraya bir akrabası vasıtasıyla giriyor. Dönemin memurluk ilişkilerini bir hayli güzel anlatan Romanda o dönemde memurların hiç bir iş yapmadan nasıl para kazandığı anlatılıyor.. Ömer in iş arkadaşının bir gün başı belaya giriyor, kasadan bir akrabasına vermek için ödünç aldığı parayı geri koyamıyor ve olayı Ömer e anlatıyor, Ömer de bir süre sonra Nihat a anlatıyor.. Olaylar  böyle tam sarpa sardığında Macide’nin eski öğretmeni (Macide bir zamanlar bu adama aşıktı) bir gün karşılarına çıkıyor. Aslında Bedri hoca(Öğretmen) Ömer’in çok iyi arkadaşıydı…

Hikaye bu 3 olay etrafında dönüp gidiyor, Romanı okurken bol bol küfür edebilme olanağınız oluyor.

Ömer in karakter olarak Macide ye tapar derecesinde aşıkken olayların gelişmesiyle aşkın bir çok şeye yetmediğini anlıyorsunuz.

Macide ağzı var dili yok denecek kadar sessiz bir kızken ilgisizlik karşısında nasıl bir canavara dönüştüğünü okuyacaksınız.

Ve Nihat… Bir arkadaşın nasıl hayat değiştirdiğini öğreneceksiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)