Eğitim Haberleri
Trend

Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans

Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans hakkında bildiklerimiz

Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans neden gerekli ?

Bildiğiniz üzere yakın zamanda pedagojik formasyon kalktı. Bu gelişmeden sonra binlerce Fen-Edebiyat öğrencisi veya mezunu kişi nasıl öğretmenlik yapacakları konusunda makaleler ve son dakika haberlerini okumaya başladı. Evet Formasyon kalktı, bunun yerine ise Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans geldi. Makalemizde bu konuda hakkında şu ana kadar bildiklerimizi size aktarmaya çalışacağız.ÖMBTYL şu anda uygulanıyor mu ? 

Hayır, şu anda uygulanmıyor. MEB henüz bir yönerge ve yönetmelik yayınlamadı. Bu yüzden internet üzerinde yayımlanan ilanları ciddiye almayın. Şu anda Pedagojik formasyon ilanı da resmi olarak yok. İnternette belli ücret karşılığında verildiği iddia edilen belgeler ise MEB’de geçerli değil. Paranızı kaptırmayın.  Evet son günlerce trendlere girecek kadar aranan ” Formasyon Kalktı mı?” sorusu kesin ve net bir şekilde kalktı olacaktır.  1 Ocak 2021’den önce alınan Formasyon belgeleri ise geçerliliğini koruyacaktır. Yani 1 Ocaktan önce aldığınız belgelerde bir hak kaybı olmayacaktır.

Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans dersleri nasıl olacak ? 

Öncelikle bildiğimiz Formasyon derslerinden oluşacak, tek farkı ise 3 dönemden oluşması ve proje yazmak olacak. Projeler yaklaşık 30 sayfalık tez kurallarına göre yazılan makale/araştırma çalışmalarıdır. Ayrıca staj dersleri de olacak. Staj derslerinde ise bir okulda stajyer öğretmen olarak görev alınacak.  Tabi bunlar tahmini varsayımlar. Kontenjan ve kabul şartları ise şuanda belirli değil. KPSS sınavını kazanan adaylara mı verilecek, yoksa ülke genelinde açılan Üniversitelerde ücretsiz olarak mı verilecek belli değil. Ücretsiz verilecekse eğer kontenjan az olabilir. Türkiye’de ortalama bir yılda 300 bin kişi Pedagojik formasyon belgesi alıyordu. Devlet bunu kısıtlamak için Formasyonu kaldırdıysa Yüksek Lisans kontenjanı da düşük olma durumundadır. Misal vermek gerekirse her yıl 300 bin kişi değil de 15 bin kişiye Formasyon verilecek. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.
5 Yorum

      1. Doğrudur ama bu farklı bir uygulama ve kesinlikle 1 yıl olacak bakanlık ücretsiz verecek bunlar da şüphe yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)