Eğitim HaberleriTarih

Öğretmenler Günü Anısına

Öğretmenler gününün tarihçesi 

Öğretmenler günü bilindiğin dışında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Öğretmenlere armağan edilmemiştir. Hatta öğretmenler gününün geçmişi çokta eski değil. Öğretmenler günü bir çok ülkede farklı tarihlerde kutlanıyor ama genel olarak Avrupa ülkelerinde UNESCO tavsiyesi ile 1994 yılından beri 5 Ekimde kutlanmaktadır. Her ülke kendi tatil programına göre ayarlamıştır bu özel günü, mesela bir çok Arap ülkesi her yıl 28 şubatı Öğretmenler günü olarak kutlamaktadır. Ülkemizde ise bilindiği üzere 24 Kasımdır öğretmenler günü… Bu mutlu günün anısına ülkemizde ki öğretmenlere bir bakış atacağız, güzel yönlerini, aksi yönlerini ve saygı duyduğumuz yönlerini hep bir arada hatırlamaya çalışacağız.

Türk Sistemine göre öğretmen yetiştirme yöntemleri

Şuan da ülkemizde 3 şekilde öğretmen olma imkanı var. Birincisi Eğitim Fakültesi mezunu olmak (Bu kişiler direk öğretmendir atamalarına gerek yoktur.). İkincisi ise Fen-Edebiyat Mezunu kişilerin mezun olduktan sonra/okurken aldıkları Pedagojik Formasyon belgesi ile. Bir de ücretli öğretmenlik durumu vardır, bu durum biraz karışık çünkü bazen lise mezunu bazen ön lisans bazen ise Lisans mezunlarına görev verilebiliyor. Eksik nerede ise acil karşılanmak üzere devlet  tarafından öğretmen açığı kapanıyor. Ücretli öğretmenlerin çok büyük bölümünde Pedagojik Formasyon belgesi yoktur. Bu durum ise bir bakıma çocuk Psikolojisinden bir haber öğretmenlerin, kendi atalarından öğrendikleri şekilde bilgiyi aktarmalarına neden oluyor. Eğitimini almış öğretmenlerimiz bu genellemenin dışındadır.

Eski sistem Öğretmenler

Eski sistem öğretmenler derken aklıma gelen ilk şey 2005 ve öncesi öğretmen modelidir. Ülkemiz 2005 in sonralarına doğru Esasicilik anlayışını bırakıp, Yapılandırmacı Modele geçmiştir. Ne demek bu Esasicilik onu anlatmaya çalışalım öncelikle. Esasicilik kısa anlamda her şeyin doğrusunu bilen kişinin Öğretmen olduğunu iddia eder, öğrenciler aktif değildir, aksine öğrenciler sadece dinleyicidir. Bu öğretim modelini yaklaşık 60 yıl denedikten sonra bir şeylerin yanlış gittiğinin farkına vardık ve model seçimimizi Yapılandırmacı olarak değiştirdik. Bu yaklaşıma göre ise Öğretmenler ders anlatan kişi değil daha çok rehber olan kişiler olarak nitelendirilir, öğrenciler genelde konuları araştırarak ve problem çözme aşamaları ile öğretmen eşliğinde öğrenirler.

Güzel Kalpli Öğretmenler

Güzel kalpli öğretmen deyince sizin de aklınızda muhtemelen bir öğretmeniniz belirmiştir, kimisi üşüyen öğrencisine kaban alır, kimisi durumu olmayan öğrencileri için iç çeker duygulanır. Öğretmenler genelde işe gidiyorum demez, Okula gidiyorum der. Bu psikolojide olan tüm öğretmenler evet güzel Kalpli öğretmendir. Güzel Kalpli öğretmenler size yön verir, çizeceğiniz yolu nasıl geçeceğinizi tarif eder, sizi motive eder, sizin potansiyelinizi görür ve yanınızda durur. Alçak gönüllü olurlar, öğrencileri ile arkadaş gibi konuşur, dertlerine kulak verirler.

Bezdiren Öğretmenler

Evet hepimizin hayatında bir tane de bezdiren öğretmen vardır, her hareketinize karışan sinir küpü olan öğretmende diyebiliriz. Günümüzde bu tarz öğretmen sayısı pek fazla değil. Bunun nedeni de sanırım sosyal medya. Ben biraz daha geçmişe gideyim, 1990 lı yıllara. O yıllar da okuyup da dayak yemedim diyen öğrenci sayısı çok azdır. Çünkü o zamanlarda hakimiyet öğretmenlerdeydi, hani bir laf vardı ya “Eti senin, kemiği benim” o mantıkla aileler çocuklarını öğretmenlere emanet ediyordu. Günümüzde ise hakimiyet denge de bir yerde duruyor. Ne öğretmenlerin öğrencileri dövme hakkı var, ne de Öğrencilerin öğretmenlere saygısızlık yapma hakkı var(?)

Bir Öğretmen neleri değiştirebilir ? 

Bir öğretmen neleri değiştirebilir ? Bir öğretmen geleceği değiştirebilir, bir Cumhurbaşkanı yetiştirebilir, Vali ya da bilim insanı.  Okulu sevdirebilir, matematiği sevdirebilir, okumayı sevdirebilir. Öğretmenin Cumhuriyetin ilk yıllarında ki ismi garip gelecek ama “Davranış Mühendisi” olarak kayıtlara geçmektedir. Öğretmen davranışlarınızı değiştirebilir. Sigara içen öğrencileri döven Öğretmen ile onlara sigaranın zararlarını anlatan Öğretmen arasında bir çok fark vardır….

 

 

Öğretmenler  Gününüz Kutlu Olsun.


Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)