Bilim
Trend

Neden Su İçmeliyiz?

Suyun Faydaları

Neden su içmek önemlidir ?

 

Neden su içmeliyiz ? çünkü nefes alırken bile enerji harcayan bedenimiz bunun karşılığında bazı yakıtlara ihtiyaç duyar bunlardan biri ve en önemlisi Su dur. Adım atarken enerjinin yanı sıra suya da ihtiyacımız vardır bu yüzdende su içmeliyiz . Vücudumuzun %70-80 arası sıvıdan oluşmaktadır. Bu demek oluyor ki bu makinenin çalışması için sıvı ihtiyacımız var. Günlük çay ve kahve tüketiminden ne yazık ki yeterli su ihtiyacımızı alamıyoruz, suyu ham ve direk tüketmeliyiz.

Su içmezsek ne olur ?

Neden su içmeliyiz? Sorusuna cevaplardan biri de bedende ki sıvı oranı %15 in altına düştüğü zaman önce komaya sonra ise hakkın rahmetine ulaşırsınız. İnsan uzun süre açlığa dayanabilir ama susuzluk olayı muhtemelen 1 haftayı geçmez. Ramazan aylarında 1 gün susuz kaldığımız günleri hatırlayın..

Beyin Fonksiyonları yavaşlar.

Günlük yeteri kadar su içmediğimiz zaman beynimiz teklemeye başlar anlamsız ağrılar çekeriz. Bunun sebebi beynimizin %75 inin sudan oluşması. Susuzluk öncelikle dikkatinizi dağıtır akabinde Konsantrasyonu düşürür. Bir şeye odaklanmak isteseniz de beyniniz buna izin vermeyecek çünkü çalışması ve hücreler arası iletişimi kurması için ihtiyaç duyduğu yakıta ulaşamayacak. Çok önemli bir şeyi hatırlamayabilirsiniz, mesela telefon numarası gibi bilindik rakamlar sırasını, yada oturduğunuz semtin adını… Bunun nedeni genelde gün içindeki susuzluk ile açıklanabilir, bu durum çok uzun sürdüğü vakitlerde ise zeka geriliği de oluşabilir….

Astım ve Alerji durumları

Makalenin başında yazdığım gibi nefes alırken bile su tüketiriz, bu ne demek oluyor ? Eğer sıvı tüketmez isek bedenimiz oto savunmaya girerek nefes alıp verişimizi kısıtlar, çünkü tüketecek suyu vücudumuzda bulamaz. Bunun akabinde ise anlık astım krizleri, nefes darlığı, alerjik reaksiyonlar oluşur.

İlgili Makaleler

Kas ağrıları ve kas spazmları

Terlediğimiz zaman vücudumuz su atar, terlemek bir bakıma vücudumuzu soğutma anlamına gelir. Aşırı ısınmış bir beden iç organlar için ölümcül bir silaha dönüşebilir. Isınan bedeni soğutmanın en etkili şekli ise terlemektir. Neyse ki bunu beynimiz bizim yerimize vücudumuza iletiyor ve terliyoruz. Terlediğimiz zaman ise bedenimiz su kaybederken onun yanında mineral ve tuz da kaybediyor. Bunu vakitli olarak yerine koymaz isek (sıvı tüketerek) kaslara giden kan basıncı azalır ve gerekli mineralleri yerine koyamayan vücudumuz beyine uyarı verir(ağrı verir), su ihtiyacımı karşılaması için kişiye su içmesini hatırlat der. Bu hatırlatmada genelde dil damak kuruması gibi meydana çıkar..

Eklem ağrılarına yol açar

Bedenimizde bulunan ek yerlerinde kıkırdak ve disklerin %80 ini sıvılar yanı sular oluşturur. Bu sıvılar adım atarken yada hareket ederken daha iyi hareket etmemizi sağlar, eğer su tüketimini azaltırsak buradaki sıvılar azalır ve eklem aralarında bulunan hareket yok olur. Buda ağır romatizma ağrılarına ve yürürken yada hareket ederken hissettiğimiz ağrılara neden olur.

Günde 8 bardak yani 2 – 2.5 litre su içilmesi öneriliyor. Bunun akabinde fazla tüketimi insan hayatını olumsuz derecede etkiler..
Son 10 yıl içinde en az 15 atletin spor müsabakalarında aşırı sıvı yüklenmesinden hayatını kaybettiği biliniyor. Kendi susama mekanizmamızın talep ettiğinden fazla sıvı tüketmenin buna neden olabileceği belirtiliyor.

Bu makalemizde Neden Su İçmeliyiz? sorusuna cevaplar aradık, bir sonra ki makalede görüşmek üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)