Eğitim HaberleriTeknoloji Haberleri

Nasıl Yazılımcı olurum ?

Yazılım Nedir ? 

Nasıl Yazılımcı olurum ?

Nasıl Yazılımcı olurum ? Yazılımcı olmak istiyorum sorularından önce Yazılım nedir bunu öğrenmekte fayda var. Yazılım ya da Programcılık nedir? Yazılım belli başlı şeyleri önceden bir düzene sokarak otomatik olarak gerçekleşmesini sağlar. Biraz daha basit anlatmak gerekirse 100 tane domino taşını dizdiniz, bunların hepsini yıkmak için teker teker darbede bulunmazsınız, ilk sıradakini yıkarsınız ve sırayla hepsi yıkılır. Burada ki ince nokta ise şu, domino taşları arasındaki boşluğu iyi ayarlamak,  kısaca yazılımda bu şekilde çalışır, her kod parçası bir önceki kod parçasından bir emir yada komut alır.Yazılım türleri nelerdir ?

yazılımcı olmak istiyorum
virtual studio code bir alıntı

Yazılıma başlayan bir çok adayın kafasındaki soru da budur aslında. Nereden başlayacağım ? Nasıl başlayacağım ? Neleri öğrenmem lazım ? Matematik bilmem gereklimi ? bu tarz sorularla boğuşan yazılımcı adayları bir süre sonra yolun başında pes etmiş oluyorlar ben kısaca size yazılım türlerini anlatmaya çalışacağım.

Web Yazılım

Web yazılım ucu bucağı olmayan bir yazılım disiplinidir. Şöyle ki şuan da bu siteye girmenizde bir web yazılım aracıyla oluyor. Web yazılım dillerini öğrenerek, İnternet sitesi kurabilirsiniz, Otomasyon sistemleri yazabilirsiniz(Web üzerinden çalışan.) Temel olarak web yazılım denildiği zaman öğrenmeniz gereken yazılım bilgileri şunlardır.

Bu dilleri öğrenmeniz kişiden kişiye farklılık gösterse de ortalama 6-9 ay sürer. Yazılımcı olmanız ise en iyi ihtimalle 18 ayı bulabilir. Bu süre zarfı içinde mümkün oldukça tekrar yapmanız sizi profesyonelliğe itecektir.  Benim size tavsiyem yukarıda verdiğim sıraya göre öğrenin.Nesne Tabanlı Yazılım

Olabildiğince yabancı terimlerden uzaklaşarak yalın bir şekilde yazmaya çalışıyorum, o yüzden terimleri Türkçe yazıyorum. Siz ilerideki dönemlerde zaten bunları öğreneceksiniz. Şimdi gelelim konuya Nesne Tabanlı Yazılım nedir ? Biraz garip bir adı var farkındayım. Kısaca şöyle açıklayım. Marketlerde gördüğünüz kasalar nesne tabanlı yazılımlarla çalışırlar, yani nesnelere hayat veren yazılımlara nesne tabanlı yazılım denir. İnsansız hava araçları Nesne Tabanlı Yazılım ile yapılır, Uzay araçları, Sıcaklık ölçer, Akıllı araçlar vs. Yani Nesne Tabanlı Yazılım biraz daha profesyonel ve güçlü bir yazılımdır. Size Nesne tabanlı yazılım dillerinden bazılarını maddeler halinde yazayım. Bu dilleri bir bütün olarak ele almayın, her madde ayrı bir yazılım dilidir.  Ancak web yazılımda ise tüm maddeleri bir bütün olarak ele alabilirsiniz.  Domino etkisini web yazılımda hissedersiniz.

  • C
  • C+
  • RUBY
  • JAVA
  • PYTHON (Akıllı yüz tanıma vs işlemlerinde şu sıralar çok popüler)
  • PASCAL
  • SİMULAYazılımcı maaşları ne kadar ?

yazılımcı
Money money

Yazılımcı olmak istiyorum sorusuna gerekli cevapları verdiğimizi düşünüyorum.  Yazılım dilleri hakkında detayları öğrendiğimize göre artık  asıl amacımız ücrete geçebiliriz. Çoğu insan heves ve hobi olarak başladığı bu işe zamanla alışmış ve meslek haline getirmiştir. Bunun sebebi ise insanların güzel paralar kazanmasıdır. Ortalama bir web sitesi kuruluş bedeli 900 – 1800 TL arasında değişir. Yazılımcı maaşları değişkendir bunun yanında daha profesyonel ve e-ticaret siteleri ise ortalama 6000-8000 TL arasında değişir.  Tabi bu kademelere gelmeniz kimi zaman 2-3 yılınızı alacaktır. Temelde ne öğrenirseniz onu satarsınız. Benim size tavsiyem yazılıma ilk olarak  Web yazılımdan başlayın ve uzmanlığınız arttıkça ileri seviyelere çıkın. Bu yazımızda Nasıl Yazılımcı olurum ? sorusunun cevabını aldık, bir sonraki yazımızda buluşmak üzere, aşağıdaki bağlantı ki yazıda hoşunuza gidebilir.
Yönetim Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölüm ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)