Sağlık

Meditasyon

Meditasyon Türleri

Meditasyon Hakkında
Sıkıntı, stres vb. negatif enerjilerinden arınmak isteyenler bu yazı tam da sizlere göre, meditasyon: Dünyanın her yerinde rahatlıkla uygulanabilen etkili ve bir o kadarda eski bir rahatlama yöntemidir, kişide sakin ve içsel bir denge oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda, bilinci geliştirmek, farkındalık oluşturmak ve iç huzura ulaşmada da oldukça etkilidir. Özellikle karantina sebebiyle bir hayli bunaldık. Bu zorlu süreç stres seviyemizin de iki kat daha fazla artmasını sağladı. Rahatlamaya ihtiyacınız mı var? o zaman doğru yerdesiniz. Unutmayın her meditasyon türü kişiye uymayabilir. Meditasyonun kişiliğinize uygun olup olmadığını anlamanız için şu özelliklere dikkat etmeniz gerekir. Doğru olan teknik, ihtiyaçlarınızı karşılayan, kişiliğinizi tamamlayabilen bir şekilde olmalıdır. Sizler için son zamanlarda popülaritesi daha da artan meditasyonun türlerini ele aldık. Kendinize uygun teknikleri keşfedip kullandığınız takdirde stresten kurtulup iç huzura kavuşmanız dileğiyle.

1-Farkındalık Meditasyonu

Farkındalık meditasyonu, uyanık bir zihin ve dik bir omurga ile oturmaktır. Farkındalık meditasyonu,  düşüncelerin durdurulması ve bastırılmasını istemez. Sadece o anda zihinden geçenleri, hisleri önyargısız bir şekilde gözlemlemek ve kişinin giden-gelen düşünceler arasındaki o kısacık boşluğu fark etmesini ister. Batı’daki en popüler meditasyon tekniği olarak gösterilir. Farkındalık meditasyonunu uygularken konsantrasyonunuz en yüksek seviyede olmalıdır. Bunu yaparken Nefesinize odaklanmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Farkındalık meditasyonu, tek başınıza kolayca uygulanabileceği için rehberlik edecek eğitmeni olmayan kişiler için uygun bir meditasyon tekniğidir.

İlgili Makaleler

Odaklanma meditasyonu, beş duyu organımızdan herhangi birine odaklanmamızı sağlayarak kullanmamız gereken bir meditasyon türüdür. Örneğin, nefesiniz gibi içsel bir şeye odaklanabilirsiniz. Eğer dikkatiniz dağılıyorsa dış etkenler olarak, mala boncuklarını saymayı, klasik müzik dinlemeyi ya da yanan mumun alevini izlemeyi deneyebilirsiniz. Anlattığım uygulama kulağınıza teoride basit olarak gelebilir. Yeni başlayanlar için odaklanma, başlangıç için birkaç dakikadan daha uzun sürebilir. Uygulama sırasında zihniniz karışırsa, geriye dönüp en baştan başlamak gerekir. Peki odaklanma meditasyonu kimler için uygundur? Adından da anlaşılacağı üzere bu uygulama, yaşamlarında dikkat sorunu yaşayan yada daha fazla odaklanmaya ihtiyaç duyan kişiler için uygundur.

Meditasyon

4-Hareket Meditasyonu

Çoğu insan hareket meditasyonu denildiğinde aklına ilk olarak yogayı getirse de, hareket meditasyonu yürümeyi, bahçeyle uğraşmayı kısacası, hareketin olduğu her türlü aktiviteyi içermektedir. Bu meditasyon türü çok çeşitli teknikler içerir. Dikkatli ve yavaş bir tempo uygularsak yaptığımız işleri, hareket meditasyonu olarak gerçekleştirilebiliriz. bunu yapmak için kaslarınızın hareketine odaklanın, nesneler ve yerle olan temasınıza dikkat edin, vücudunuzun içindeki enerjinin hareketine odaklanın, vücudunuzun dışarıdan etkilendiği uyarıcılara, müziğin ritmi gibi doğal tepkilere dikkatinizi verin, unutmayın tek yapmanız gereken, vücudunuzu harekete ve içi dünyanıza bırakmanızdır. Hareket meditasyonu, kimler için uygundur? hareketlerde huzuru bulan ve zihninin dolaşmasına izin vermeyi tercih eden kişiler için uygunluk sağlar.
5-Mantra Meditasyonu

Mantra meditasyonu, zihni temizlemek için tekrar eden “Om” gibi popüler olan bir kelimenin kullanılmasıyla oluşturulur. Om sesinin yüksek sesle mi yoksa alçak sesle mi söylendiği önemli değildir. Mantrayı bir süre söyledikten sonra, daha uyanık olacak ve çevrenizle uyumlu bir hale geleceksiniz. Bu da farkındalık seviyenizin en derinlerde hissedilmesini sağlayacaktır. Mantra meditasyonunu bir nevi zihni oyalayan, özel titreşimlere sahip olan oyuncaklar gibi de düşünebilirsiniz. Bazı insanlar mantra meditasyonunu uygulamayı tercih ederler. Çünkü bu meditasyon türünde nefes alışverişlerine göre kullandıkları kelimeye odaklanmayı daha kolay bulurlar ve bu durumdan hoşlanırlar. Mantra meditasyonu kimler için uygundur dersek? bu uygulama sessizliği sevmeyen ve tekrardan hoşlanan insanlar için gayet güzel ve uygun bir teknik olarak gösterilir.

Meditasyon

6- Vücut Tarama Meditasyonu (Aşamalı Gevşeme)

Vücut tarama meditasyonu olarak da bilinen aşamalı gevşeme, vücuttaki gerilimi azaltmayı ve gevşemeyi  amaçlayan bir meditasyon tekniğidir. Bir nevi sporcuların sakatlanma olmaması için maçlardan önce vücutlarını ısıtmalarına benzetebiliriz. Bu meditasyon türü, vücutta bir seferde kas grubunu yavaşça sıkıp gevşetmeyi içerir. Bazı durumlarda da herhangi bir gerginliği gidermeye yardımcı olmak için vücudumuzdan aşağıya doğru akan yumuşak bir dalga hayal etmemizi sağlar. Bu meditasyon türü rahatlamak isteyen herkes için uygundur. Stresi azaltmayı amaçlar ayrıca uyumadan önce gevşemek ya da daha rahat bir uyku için uygulanabilir.
7-Görselleştirme Meditasyonu

Görselleştirme meditasyonu, kişinin yaşamış olduğu olumlu sahneleri veya görüntüleri zihninde görselleştirerek rahatlama, huzur ve sakinlik duygularını güçlendirmeye odaklanan bir meditasyon tekniğidir. Bu uygulama ile hayal etmek istediğiniz sahneyi canlı bir şekilde hatırlamak mümkün olduğu gibi fazla ayrıntı eklemek için beş duyu organımızı kullanmanız önemlidir. Görselleştirme meditasyonun başka bir amacı da odaklanmayı ve motivasyonu arttırmayı sağlamaktır. En önemlisi de başarılı olduğunuz olayları hayal etmenizi sağlar. Çoğu insan, görselleştirme meditasyonunu; ruh halini yükseltmek, stres seviyesini düşürmek ve iç huzuru sağlamak için  kullanmayı tercih eder.

Meditasyon

Etkili Bir Meditasyon İçin Yapmamız Gerekenler

Konfor alanımız. Evet, yanlış duymadınız çoğumuz ne yazık ki konfor alanımızın dışına çıkıp farklı dünyalara gitmekten ve farklı deneyimleri yaşamaktan korkuyoruz. Uygun alanı bulana kadar farklı türleri deneyimlememiz gerekiyor. Hadi o zaman böyle bir korkuya sahipseniz, bu korkuyu yenmeye ne dersiniz? çok güzel bir sözle başlayalım o zaman Dessy,Meditasyon, zorunlu bir şey değildir” diyor. “Eğer zorlarsak, o zaman bir angarya olur. Ne de güzel söylemiş isteksiz yapılan her iş öyledir, kişi sevmediği, ilgi duymadığı için yaptığı faaliyete odaklanamaz. Bunun için: Stresi azaltmak, ruhsal aydınlanmayı, dinginliği bulmak gerekir. Kendinizi olasılıklara açın. O kadar çok farklı meditasyon tekniği var ki biri ilginizi çekmiyor ya da size uygun değilse, tek yapmanız gereken diğer meditasyon tekniklerini denemeye cesaret etmenizdir. Konfor alanının dışına çıkmak isteyenler, hadi o zaman neyi bekliyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)