Bilim
Trend

Korona Virüs Beyne Etki Eder Mi ?

Korona virüsün beyne etkileri

Korona Virüsün beyne etkileri tam anlamıyla anlaşılmış değildir. Yapılan son araştırmalarda ise Korona virüs ve beyin etkileşimi hakkında çeşitli bilgiler elde edildi. Makalemizde Korona Virüs Beyne Etki Eder Mi ? sorusuna farklı araştırmalar neticesinde cevaplar bulmaya çalışacağız.

https://tr.sputniknews.com/ covid-19 görüntüsü
https://tr.sputniknews.com/ covid-19 görüntüsü

Beyin ile alakalı rastlanmış bulgular

50 lili yaşlarda olan bir  kadın evde maymunlar ve  aslanlar gördüğünü iddia etmiştir,  Kafası karışan ve başkalarına karşı saldırgan olan kadın kocasına göre rol yapıyordu. Ancak yaşı itibari ile  psikozun geliştiği yaşlardan onlarca yıl daha yaşlıydı ve psikiyatrik bir geçmişi yoktu. Yapılan muayeneler neticesinde ise Covid-19 olduğu ortaya çıktı, bu vaka Korona Virüs Beyne Etki Eder Mi ? sorusunun ilk somut örneklerinden biri oldu. [1]

Covid-19 ilk çıktığı zamanlarda doktorlar hastaların daha rahat nefes alması ve yaşam kalitesini yükseltmek için akciğerlere öncelik veriyordu, amaç hastalara oksijen desteği vererek onları daha iyi bir nefes alış verişine yönlendirmekti.  Ancak o zamanlarda bile Covid-19 un beyne olan etkileri birikmeye başlamıştı ve bazı doktorlar bunlarını raporlarına yazmakta gecikmemişti. Yapılan gözlemler sonucunda bazı hastalarda deliryum durumuna rastlandığı ve gelen hastaların sağa sola şaşkınca baktığı kağıda dökülmüştür.Çeşitli raporlar hastalığın beyne olan etkilerini kanıtlar nitelikteydi.

Nisan ayında Japonya da yapılan bir çalışmada Covid-19 olan kişilerin beyinlerinde iltihap ve şişme olduğu dile getirilmişti. Bu rapor ise Covid ile beyin arasındaki ilişkiyi gösteren  ilk ciddi belgeydi.  Başka bir raporda ise nöronları koruyan ve multipl skleroz gibi nörodejeneratif hastalıklarda geri döndürülemez şekilde hasar gören yağlı bir kaplama olan miyelin de bozulma olan bir hastayı tanımlıyordu. Peki gerçekten Korona Virüs Beyne Etki Eder Mi ?

La Jolla’daki California Üniversitesi, San Diego’da nörobilimci olan Alysson Muotri, 

“Nörolojik semptomlar giderek daha korkutucu hale geliyor” diyor.

Covid bulgularında liste artık iyice kabarmıştı, beyin kanaması, felç, hafıza kaybı gibi etkilerde görülmeye başlıyordu. Bu semptomlar duyulmamış ya da rastlanmamış durumlarda değildi. Ama Covid gibi Dünya’da milyonlarca kişiyi etkileyen bir hastalıkta rastlanması pek iç açıcı bir durum olarak da görülmüyordu. Hastaların yüzde kaçında bu durum var hala bilinmemektedir. Bu verileri etkileyen diğer bir sorun  ise çoğu hastanın, hastalık geçirdiğini fark etmemesi ya da ayakta atlatması olarak da tanımlanıyor.Virüsün beyne saldırdığı tam olarak ispatlanamıyor.

Covid virüsünün beyne etkilerinin olduğu aşikar, ama virüs direk beyne mi saldırıyor yoksa vücuda girince bağışıklık sisteminin aniden savunmaya geçmesinden dolayı beynin yıpranması sonucunda mı gerçekleşiyor bu sorunun cevabı şu anlık muamma. Bu konuyla alakalı İngiltere’deki Liverpool Üniversitesi’nde nörolog olan Benedict Michael,

“Bu nedenle hastalık mekanizmaları çok önemlidir” diyor.

Enfeksiyon mu iltihap mı?

Bir çok sinirbilimcinin aradığı cevap şudur “Beyin neden bu kadar etkileniyor?”  Covid direk beyne mi saldırıyor yoksa altta yatan bir hastalığı tetikleyerek beyne hasar mı veriyor ? Bu soruların cevapları bulunmadan klinik olarak tedavi ne yazık ki mümkün değildir.  Bu konu hakkında düşüncelerini dile getiren Dr.Micheal,

“Bu, merkezi sinir sisteminin doğrudan viral enfeksiyonuysa, bunları tedavi etmek için remdesivir veya başka bir antiviral kullanmamız gerekiyor ” diyor. “Oysa virüs merkezi sinir sisteminde değilse, belki de virüs vücuttan temizlenmişse, o zaman anti-enflamatuar tedavilerle tedavi etmemiz gerekir.” Yanlış tedavi yolları ise geri döndürülemez sonuçlar ortaya çıkartır.

Buradan da anlaşılacağı üzere tedavi yöntemlerini bulmak için öncelikle virüsün beyne nasıl etki ettiğini bilmek gerekiyor. Yanlış tedavi yanlış sonuçlar ortaya çıkartır.  Koronavirüs belirtilerinin başında olan koku alma durumunda sıkıntının beyin kaynaklı olduğu ile alakalı şüpheler ilk başlarda gündemi iyice meşgul etmişti, bunla alakalı yapılan araştırmalar ise koku ile beyin arasında ilişkinin zayıf olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Evet beyinde Covid bulgusu bulunuyordu ama ölçek düzeyi çok düşüktü.New York City’deki Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nde patolog olan Mary Fowkes liderliğindeki bir ekip, Mayıs sonunda COVID-19’dan ölen 67 kişide otopsi yapılan bir ön baskı yayınladı .

Fowkes, “Virüsü beynin kendisinde gördük” diyor: elektron mikroskopları varlığını ortaya çıkardı. Ancak virüs seviyeleri düşüktü ve tutarlı bir şekilde tespit edilemez düzeydeydi. Ayrıca, virüs koku alma siniri yoluyla istila ederse, etkilenen ilk beyin bölgesi olmalıdır. Fowkes, “Koku ile alakalı beyincikte bir hasar görmüyoruz” diyor. Aksine, beyindeki enfeksiyonların küçük olduğunu ve kan damarlarının etrafında kümelenme eğiliminde olduğunu dile getiriyor..

Evet Korona virüs ile alakalı bulgular şu anlık bu kadar, gelecek dönemlerde yayımlanan makaleler neticesinde yeni bilgileri sizlere aktaracağız.

Referanslar

  1. Paterson, RW vd. Beyin https://doi.org/10.1093/brain/awaa240 (2020).
  2. Kotfis, K. vd. Kritik. Care 24 , 176 (2020).
  3. Moriguchi, T. vd. Int. J. Infect. Dis. 94 , 55–58 (2020).
  4. Zanin, L. vd. Açta Neurochir. 162 , 1491–1494 (2020).
  5. Varatharaj, A. ve diğerleri. Lancet Psikiyatrisi https://doi.org/10.1016/S2215-0366(20)30287-X (2020).

Kaynak
Kaynak [1]İleri okuma ve kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)