BilimSağlık
Trend

Korona Aşısı Güvenli mi ? Kimler Aşı yaptırmalı?

Korona aşısı gündemi meşgul eden konuların başında yer almaya devam ediyor. Rus aşısının ardından Türk aşısı gelişmeleri de yaşanmaya başladı. Peki ya bu aşılar gerçekten güvenli mi ? Bu yazımızda Korona virüs hakkında bilimsel makalelerden derlenmiş verileri size aktarmaya çalışacağız.

Korona Aşısı

Korona virüs aşısı, Pandemiyi bitirebilir mi ? 

Korona virüsü bitirecek en güçlü etken Korona aşısıdır. Salgını yavaşlatarak kitlelerin bağışıklığını amaçlar. Korona virüsü bedeninize girdiği zaman nasıl bir tepki vereceği ön görülemez, kimi insanda baş ağrısı olurken kimi insanda öksürük kimisinde ise tat kokusunda azalma oluşur. Bu semptomlar kişiden kişiye değişen semptomlardır. Korona virüs aşısı ile vücudunuz antikor oluşturur bu ise gelecekte virüs ile karşılaştığınızda onla savaşmanızı sağlar. Türkiye Korona aşısı çalışmalarına başlayan ilk ülkelerden biridir, şu anda ise çalışmalar devam ediyor. Alacağımız ithal aşılar arasında ise Rus aşısı ve Çin aşısı ilk sıralarda gözüküyor. Rusya Korona aşısı ile ilgili büyük adımlar attı ama halen tam kullanıma geçilmedi.

Hangi aşılar onaylandı ?

Aşıların onaylanması genelde bir kaç yıl sürer ancak bulunduğumuz durumda FDA aşıları az veri ile acil durumlarda kullanmak için onaylayabilir. Bu durum ise kişilerde ki yan etkileri tam görmemizi engeller. Türkiye korona aşısı denemelerinde 2. faza geçti. Rusya korona aşısı ise 3. fazdadır. FDA’nın aşılara onay vermesi için, aşıların güvenli ve kullanılabilir olması gerekiyor.İlgili Makaleler

Onaylanan Aşılardan bazıları

Pfizer / BioNTech aşısı (Almanya)

FDA Pfizer / Biontech aşısına yakında acil kullanma izni verebilir, ABD de büyük bir salgın vardır ve kullanılacak ilk bölge ise ABD olacak. Verilere göre Pfizer aşısı ilk dozdan hemen sonra çalışmaya başlıyor ve ikinci dozdan 7 gün sonra %95 oranında koruma sağlıyor.  Aşının vurulma sıklığı ise 21 gün arayla 2 doz.

Moderna aşısı (Amerika)

ABD’li dev şirket Moderna acil kullanım için FDA ya başvuruda bulundu. Moderna aşısı ise yaklaşık %94.1 oranında koruma sağlıyor. Bu korona aşısı ise 28 gün arayla 2 dozdan oluşuyor. Bu iki aşının bileşenlerinde de (mRNA) kullanır. (mRNA)  kısaca şu şekilde çalışır, Korona virüs yüzeyinde S proteini adı verilen sivri uçlu bir yapıya sahiptir. (mRNA) aşıları vücudun S proteinini nasıl etkisiz hale getireceğini bağışıklık sistemine öğretir ve bunun neticesinde bağışıklık sistemimiz Korona virüs ile savaşır.

Aşıların içinde Covid-19 virüsü var mı ? 

ABD’de geliştirilen aşıların içinde Covid virüsü bulunmamaktadır. Türk aşılarının içeriği ise şuan da tam olarak bilinmemektedir. Aşıyı olduktan hemen sonra ya da hemen önce Covid olma ihtimalimiz her zaman vardır. Çünkü aşılar ortalama 28 gün sonra tam korumaya geçmektedir.Korona Aşısı muhtemel yan etkileri nelerdir ? 

Çoğu reaksiyon aşılamadan bir kaç gün sonra yok olur. Yan etkiler tahminen hafif ya da hiç olmaz. Olası yan etkiler ise aşağıda ki gibidir.

  • Enjeksiyonun yapıldığı yerde ağrı, kızarıklık veya şişme
  • Ateş
  • Yorgunluk
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrısı
  • Titreme
  • Eklem ağrısı

Ayrıca aşıyı olduktan sonra 3 günden uzun süren yan etkiler durumunda doktorunuza başvurun. Aşı olduktan sonra kısa süreliğine grip gibi hissedebilirsiniz bu durum ise geçicidir.  Alerjik reaksiyon durumları arasında kurdeşen, yüzde ve boğazda şişme, nefes almada güçlük, hızlı kalp atışı, baş dönmesi ve halsizlik olabilir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, derhal doktorunuza başvurun.Korona Aşısı olmaması gereken kişiler kimlerdir?

COVID-19 aşısı bu kişiler için uygun değildir:

  • Hamile olan kadınlar
  • 18 yaşın altındaki çocuklar

Bu durumun nedeni ise aşının Hamileler ve çocuklar üzerinde ki etkilerinin tam olarak bilinmemesi ile alakalıdır. Emziren kadınlar içinde Covid aşısı ile alakalı yeterine veri bulunmamaktadır. Bu soruların en iyi cevabını verecek kişi ise doktorunuzdur.

COVID-19 geçirmiş olsam da aşı olmalı mıyım?

Hastalığı geçiren kişilerde bir miktar antikor oluşur bu antikor kişiyi ne kadar korur şu anda tam olarak bilinmemektedir. 6 ay ile 8 ay arasında bir görüş birliği vardır. Bu yüzden virüsü geçiren kişilerinde aşı olması öneriliyor.

Kaynak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)