Eğitim Haberleri
Trend

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okumanın faydaları var mıdır ? 

Kitap Okumanın Faydaları ara sıra aklıma takılan sorulardan biriydi, bir gün üşenmeden bilimsel makale okumaya başladım. Kitap okumanın faydalarını öğrendikçe  kitap okumaya olan ilgim bir kaç kat daha arttı. Sahi insan neden kitap okur ? Hava atmak için mi ? Sanmıyorum günümüzde kimse kitap okuyan kişileri yakışıklı ya da güzel görmez. Kitap okumak insanın kendine yaptığı yatırımdır oysa ki…

Kitap okumanın bilinen faydaları nelerdir ? 

Kitap okumanın faydaları yada bilinen faydaları arasında bir çok tartışma vardır. Biz genel olarak kitap okumanın insan bünyesine olan etkilerini konuşalım. Londra Üniversitesi’nin 16-42 yaşları arasında ki kişiler üzerine yaptığı araştırmada kitap okuyan kişinin bilgi dağarcığının ve kelime haznesinin ilerlediği saptanmıştır. Bu saptama, yaşlar arasında bir dalgalanma olmadan oluşmuştur. 40 yaşında ki birey ile 18 yaşında ki birey arasında bir farklılık görünmemiştir.  Bilindik araştırmalardan biride kitap okuyan kişilerin hayal gücü seviyesidir, hayal gücü seviyesi insanı daha açık bir hale getirir, bunun neticesinde ise olaylara daha farklı bakmayı öğrenirler. Bir diğer araştırma sonucuna göre ise kitap okumak stresinizi %66 oranında azaltır. Bunun açıklaması ise, kitap okuyan kişiler kafalarındaki soruları bir tarafa bırakır ve okudukları satırların içinde bir hayal dünyasına girerler bu sırada ise beynin mutluluk hormonu salgılar ve stres seviyesi düşer. Kitap okumanın faydaları her zaman pozitiftir.

Kitap okumanın insana kattığı şeyler…

İlgili Makaleler

Kitap okumak çoğu kişiye göre bir zahmet, boş zaman öldürme ya da uyku etkisi için kullanılan bir araştır. Türkiye’de kitap okuma oranı  %01  olarak tahmin edilmektedir. Bunun kaba taslak hesabını yaparsak Japonya da bir kişi yılda 30 kitap okuyorsa, ülkemizde ki bir kişi 0.5 kitap okuyordur. Sanırım bu kitap okuma oranı da dergi-gazete oranıdır. bir diğer kitap okumanın faydası ise kitap okumak, okuma hızınızı yükseltir, göz kaslarınızı güçlendirir. Bir çok sınavda rakiplerinize göre daha hızlı algılamanızı sağlar. Kitap okuyan kişiler daha hazır cevaptır. Kitap okuyan kişiler okuduklarını çoğu kez ilk seferde anlarlar ve aktarırlar. Kitap okumak psikolojinizi düzenler ve nefes alışverişinizi düzene sokar. Bazı düşünürlerin kitap okumakla alakalı sözlerine göz atabiliriz.

“İyi kitaplar babalarını ebedîleştiren çocuklardır.”
Eflatun

“Dünyayı yöneten, kalem, mürekkep ve kâğıttır.”
Jonathan Swift

“Kitapları seviyor musunuz öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir.”
Jules Chore

“Okuduğumuz kitap bir yumruk gibi bizi uyarmıyorsa ne işe yarar?”

Franz Kafka


Nasıl Yazılımcı olurum ?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)