Bilim

Kadınlar mı çok konuşur erkekler mi?

Kadınlar gerçekten çok mu konuşur?

Günlük hayatta kadınların erkeklerden daha çok konuştuğu her fırsatta dile getirilir, hatta bunla alakalı bir kaç çalışma referans alınır. Genel inanışa göre kadınlar günde ortalama 20.000 kelime kullanırken erkekler ise ortalama 7.000 kelime kullanıyormuş. Peki bu istatistikler gerçekten doğru mu ? Yapılan araştırmalar ne kadar gerçek? Bu makalemiz de Kadınlar mı çok konuşur erkekler mi? sorusunun cevaplarını aramaya çalışacağız.

kadınlar mı daha çok konuşur erkekler mi

Konuşma ortalaması nasıl hesaplanır?

Konuşkanlık ya da sosyallik farklı yöntemlerle ölçülebilir, mesela 10 erkek ve 10 kadından oluşan bir grubun bir laboratuvar ortamında tartışılması istenebilir. Bu tartışmanın neticesinde ortalama kimin ne kadar konuştuğu, hangi sorulara ne kadar cevap verdiği, kaç dakika da bir  cümle kurduğu hesaplanabilir. Bu neticede ise basit anlamda Kadınlar mı çok konuşur erkekler mi?  istatistiği hesaplanabilir. Peki bu konuyla alakalı bir çalışma yapıldı mı ? Gelin yazımızın devamında bu konuyu inceleyelim…

Yapılan araştırmalar

İlgili Makaleler

Combining the results of 73  çocuklar üzerinde yaptığı araştırmada kız çocuklarının, erkek çocuklardan bir miktar daha fazla cümle kurduğunu ve daha hazır cevaplar verdiğini gözlemlendi. Bu fark ise çok azdır. Yani erkek çocukları 7.000 kız çocukları 20.000 kelime kullanmamıştır. Arada ki fark 500/600 kelimelik bir farktır.  Kız çocuklarının kelime ve dil gelişimi genelde erkek çocuklarına göre daha hızlı ve bütüncül oluyor. Yani çocuklarda fark öyle ahım şahım seviye de değildir. Bu çalışma da Kadınlar mı çok konuşur erkekler mi? sorusunun cevabını vermiş olmuş sayılmaz.Yetişkinlerde yapılan araştırmalar

Çocuklarda ki farkın belirgin olmadığını ve gerçeği tam olarak yansıtmadığını düşünen California Üniversitesi’nden Campbell Leaper, konuyla ilgili farklı bir araştırma yaptığında ise erkeklerin daha çok konuştuğunu saptadı. Bu durum ise ilk paragrafta örneğini verdiğim laboratuvar çalışması ile mümkün oldu. Erkeklerin farklı ve bilmedikleri bir ortamda (laboratuvar ortamında) çenelerinin açıldığını söyleyen Leaper kadınların ise daha sakin ve temkinli davrandıklarını dile getiriyor. Bu çalışma da bile erkekler ile kadınların kurduğu cümleler arasında büyük bir fark kaydedilmemiştir.

Leaper’ın bulguları, dilbilim araştırmacısı Deborah James ve sosyal psikolog Janice Drakich tarafından yapılan , erkek ve kadın konuşma stilleri üzerine 1993 tarihli bir kitapta yayınlanan 56 çalışmanın  karşılaştırılması ile desteklendi. Bu durumda ise şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıktı. Çalışmaya göre grupta ki erkeklerin ortalama 34’ü kadınlara göre daha baskın ve çok daha konuşkan çıktı geriye kalan ortalama ise birbirine yakın değerleri yansıtıyordu. Kadınlar mı çok konuşur erkekler mi? 

Gerçeğe en yakın yapılan araştırma

Yukarıda yapılan araştırmaların gerçeklik payı her zaman vardır lakin Texas Üniversitesi’nden psikolog James Pennebaker bu konuyu biraz daha ileriye taşıdı. Kendisi bir cihaz geliştirdi bu cihaz 12.5 dakika da bir 30 saniyelik ses kayıtları kaydediyordu. Bu şekilde cihazı üstünde taşıyan kişilerin günlük konuşma oranlarını hesaplayabilecekti. Aynı şekilde bu cihaz kendiliğinden açılıyor ve kendiliğinden kapanıyordu. Dışarıdan herhangi bir müdahaleye karşı korumalıydı. Cihazın bir diğer özelliği ise günlük 17 saat çalışmasıydı. Yani kişilerin ayakta olduğu(uyanık) süre boyunca çalışıyordu. Bu çalışmanın neticesinde ise erkekler günde ortalama 15,669 kadınlar ise 16.215 kelime dile getirdi. Yani kadınların erkeklerden daha fazla konuştuğu belgelendirildi. Lakin söylenilen kadar fark olmadığı, erkeklerinde yeterince geveze olduğu ispatlanmış oldu.Peki bu hipotez nereden geliyor?

Peki tüm bu söylentiler nereden geldi? Kadınların erkeklerden çok daha fazla konuştuğu söylentisi..
Bunla alakalı en somut örnek California San Francisco Üniversitesi’nde nöropsikiyatrist olan Louann Brizendine’nin 2006 tarihli bir kitabı olan Kadın Beyni’nin toz kılıfı kitabı.  Kitap da kadınların çok daha fazla konuştuğu bilimsel olmayan gelişigüzel örneklerle dile getirilmişti. Kitabın yazarı Brizendine bundan sonraki baskılarda kadınların daha çok konuştuğu kısmın yayınlanmayacağını dile getirdi.

Evet bu makalemiz de Kadınlar mı çok konuşur erkekle mi? sorusunun bilimsel cevaplarını aradık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)