BilimTeknoloji Haberleri
Trend

İnternetin Kısa Tarihi

İhtiyaçlar araçları oluştur.

İnternetten kopmak tutsaklık gibidir. Bir insanı internetten mahrum bırakmak onların haklarını tehlikeli bir biçimde aşmaktadır.” .
(Tim bernes – Lee)
WWW. mucidi.

Tim Bernes internetin babası olarak bilinen İngiliz Profesör ve Akademisyendir.  Bu konuya değinmeden önce internete neden ihtiyaç duyulduğunu ve tarihi ilerlemesini açıklayalım.

ARPANET (Gelişmiş Araştırma Projeleri Dairesi Ağı) ile aramıza katılan internet ile başlarla mail ve dosya  iletişimi için kullanılıyordu. Bunun için uzunca kabloları uzunca yollara döşeyerek Amerikan Savunma bakanlığının iletişimi gerçekleşiyordu. 1971 yılında BBN’den Ray Tomlinson ilk e-postayı gönderdi, bu ilk iletişimden sonra ARPANETİN iletişim ağının %75 ini mail trafiği oluşturmaya başladı.1973 yılı itibarıyla FTP‘nin teknik ayrıntıları tanımlanmıştı. Bu protokol, ARPANET üzerinden dosya aktarımına izin veriyordu. Çağ atlatan  bu protokol sayesinde günümüzde kullanılan dosya transferlerinin temeli atılmaya başlandı. Ne yazık ki o zamanlarda Ses protokolünü sağlayamayan bilim insanları o anlık bu iletişimi ileri bir tarihe attılar.
230.4 kbit/s hızları destekleyen işlemci devreleri 1970 yılında ağ bünyesine katıldı ancak bu kapasite çok kullanılmadı. Çünkü bu kapasite hem çok küçük hemde çok maliyetliydi. Günümüzden örnek vermek gerekirse, bir MP3  şarkısının ilk 2 saniyesine denk geliyordu.

Daha sonraları ise bu kapasite bellek boyutu işlemciler için 32 kB’a, sunucu işlemciler için 56 kB’a yükseltildi.  İlerleyen zamanlarda ise ARPANET dağılarak MILNET kurudu…

Günümüz İnternet Teknolojileri ve İlk Adımları

1989‘da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. HTML işaretleme dili kısa anlamda ağlar arası metin iletişimi olarak tanımlanabilir. Bunun örneği olarak Dünyanın ilk web sitesi http://info.cern.ch/ kurulmuştur.

Berners-Lee 1955’te Londra‘da doğmuştur. Mary Lee Woods ve Conway Berners-Lee’nin dört çocuğundan biridir. Kolejdeyken, bir tamirhaneden aldığı eski bir televizyon setinden  bilgisayar yapmıştır.
Mezun olduktan sonra Tim Berners-Lee, Dorset‘taki telekomünikasyon şirketi Plessey’de mühendis olarak çalıştı. 1978’de Dorset’ta başka bir şirkette yazıcılar için bir tür yazılımın geliştirilmesine yardımcı oldu.
Haziran 1980’den Aralık 1980’e kadar CERN‘de bir şirkette bağımsız yüklenici olarak çalıştı. Cenevre‘de iken araştırmacıların aralarında bilgi paylaşımı ve güncellemelerini kolaylaştırma amacıyla hiper metin kavramına dayalı bir proje önerdi. Bunu sunmak için ENQUIRE adında WWW‘nun da temellerini oluşturan bir prototip sistem yaptı. Bu sistem ise günümüzdeki web sitelerinin atası kabul edinilir.
1989‘da CERN, Avrupa’nın en büyük internet düğümüne sahip olduğundan Tim Berners-Lee, hiper metine internet ile katılma fırsatı buldu. Tim Berners-Lee burada hiper metin fikrini TCP protokolü ve alan adı sistemi ile birleştirerek World Wide Web’in doğmasını sağladı.[8] NextStep işletim sistemi için yaptığı ilk web tarayıcısı yazılımı için, daha önce yaptığı ENQUIRE’ye benzer bir sistem olan Word Wide Web’i kullanmıştır. Bu atılımdan sonra ise yıllar içinde internet ve tarayıcılar gelişerek günümüzde ki Facebook, İnstagram gibi popüler siteler kuruldu.

İnternet İcat Edilmeseydi Ne olur du ?

İnternet temel olarak icat edilmeseydi bunun en büyük etkisini tıb sektörü görecekti. Çünkü önceden tıp sektöründe bir atılım yapıldığında bunun etkisi makaleler (analog sistemler) ile yayımlanır ve dağılıp sistemleşmesi aylar bulurdur. İnternet ile birlikte artık tüm icatlar ve buluşlar anlık olarak insanlara duyuruluyor. Bunun akabinde ise enformasyon dediğimiz bilgi dağılımı hızlanıyor. İnsanlar buldukları ve bulacakları şeyleri internette ağlar arası gezinerek dağıtıyor ve bunun akabinde bir kitle oluşturuyor. Bu kitlenin asıl amacı aslında kişileri birbirine bağlamak ve iletişim çağına ayak uydurmak olarak da dile getiriliyor.
İnternet bulunmasaydı kısaca, Whatsapp ve türevleri olmayacaktı, Facebook hiç içat edilmeyecekti. Akıllı araçlar olmayacaktı. Uzaydaki uydulardan alınan görüntüleri halk hiç bir zaman görmeyecekti ve en önemlisi Sosyal Medya olmayacakdı. Günümüzdeki bir çok adli vakada kullanılan sosyal medya kimi zaman adaleti sağlıyor kimi zaman ise insanları hep bir ağızdan bir olaya bağırmalarını destekliyor. İnternetin sahibi hiç bir zaman olmadı, olmayacakta. Fişinin çekince kapanacak bir sistem olmadığı için internet deniz siz derya içinde istediğinizi bulmaya ve öğrenmeye devam edeceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)