Eğitim HaberleriTarih

Gezmek mi Okumak mı ?

Gezmek …

Pizza kulesine gidip  sadece resim çekinip dönen mi bilgindir yoksa oranın neden yamuk olduğunu bilip araştıran mı ? Eğer çok gezen bilgili ise bizim Jet sosyete Ordinaryüs olurdu. O yüzden çok gezen değilde aynı zamanda çok okuyanda bilgilidir. 

Gezmek ve Gezgin arasında Farklar vardır.

Akşam eve geldiğinde bugünde ne gezdik diyen insanlar, aslında ne boş gezdik kelamını da gizli özne olarak seslendirirler,  Tarihimizi çok az takip ettiğimizden neyin neden  yapıldığı hakkında en ufak bilgimiz yok, ama olsun bize ayaklarımız çatlayana kadar gezeriz.  İstanbul’da her 20 kişiden 13 ü Kız Kulesini  Atalarımızın yaptığını düşünüyor muş, Atalarımız derken  Fatih Sultan Mehmet HAN ? Atatürk ? İsmet İnönü yok yok atalarımız yapmadı, ecnebiler yaptık hatta bizim hiç sevmediğimiz kişiler Yunanlılar. Tarihide öyle bir kaç yüz yıl önceye gitmiyor, Taa..  MÖ 5yy. gidiyor, yani dedenin dedesinin dedesi o sıralar portakal ağacında vitamin.  Yada galata kulesi..

Her Coğrafya bir tarih barındırır, içinde bir hikaye ile..

Ülkemizde bir çok tarihi olay ve mekan var, mesela Efes Harabeleri… yeni nesil ve bunun aksine eski nesil Efesi malt bira olarak biliyor, çünkü yerli tarihimizin reklamını sadece ecnebilere yapıyoruz şuna eminim bir Norveçli bizim ülkemizdeki tarihi bizden daha iyi biliyor, Atatürk’ün savaşta öldüğünü zanneden nesil yetişiyor efendiler !1!!. İlk padişahın Fatih Sultan Mehmet olduğunu, İstanbul’un hala başkent olduğunu…  Askerlik  yaptığım zamanlarda komutan 50 kişilik bir gruba kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz sualini sormuştu ve bunu kağıtlara yazarak bir fanusa atmamızı istemişti.. 43 kişi yanlış cevap vermişti, hatta bir tanesi direk 2000. yüzyılda yaşıyoruz demişti.. Yani şimdi gezen mi bilge okuyan mı ?

İlgili Makaleler

Gezmek tabi ki güzel bir şey ama gezerken okumak çok daha güzel bir şey.

Hazır bahsi açılmışken tabi ki de Okumak cahilliği alır eşekli baki kalır kelamını yazmadan olmaz.

Tarih okumak neden zor geliyor ?

Tarih okumak çoğu insana zor geliyor, çünkü kelimelerle aramız pek iyi değildir, belkide ilk okulda dayakçı hocaların etkisi bundan en büyük etkendi. Vay efendim kutadgu bilig ne zaman yazıldı kim yazdı bilmeyen sınıfta kalır böyle tarih mi öğretilir insana ya ? Ha bu arada kutadgu bilig  bir nasihat kitabıdır  11. yüzyılda yazılmıştır eserin sahibi ise rahmetli Yusuf Has Hacib’dir.  Hakaniye lehcesi ile yazılmıştır ve okuması inan çok zevklidir. Eserde bu dünyada ve diğer tarafta rahat etmemiz için yapmamız gereken şeyleri sıralar, aslında öğüt verir vaktin olursa kesin oku..  Aşağıda ilk nushası var belki hoşuna gider.

Yediğin içtiğin senin olsun gezdiklerini anlat hele..

Aslında millet olarak meraklıyız, birileri bir yere gittiğinde geldiğinde söylenecek ilk laflardan biridir başlıktaki kelam…  İnsanlar meraklıdır, acaba orada ne var ama merakları sadece orada ne olduğu ile alakalıdır acaba mangal yapabilirmiyiz diye düşünürler yada arabayı park edecek yer var mı diye hesaplarlar… Tiyatroya gidip içerideki seyircileri sayıp bilet fiyatıyla çarpan  güzel ülkemin insanı tabi ki de ince ayrıntıları atlamayacak :).  Yolun İstanbul’a düşerse  Yerebatan Sarnıcının mutlaka ziyaret etmelisin mesela..  İçeriye girdiğinde muhtemelen göreceğin şey insanların suya bozuk para attıp dilek tutmasıdır… ve buna ciddi ciddi inanan insanlar vardır. Vay efendim ben oraya para attım da ikiz çocuğum oldu ehehehe.  Yerebatan sarnıcı Bizanslılar zamanında yapılan su tahliye sistemidir, yer altında muhteşem bir yapıttır hatta bu yeri yaparken  7000 köle çalıştırılmış, içeride arada sırada çığlık sesleri duyuluyor muş efsaneye göre o sesler orada çalışırken ölen işçilerin sesiymiş ey gidi emekçi kardeşlerim !1…  İçeriye girdiğinde göreceğin bir garip şey ise ters Medusa kafaları cidden onların orada ne işi var diyeceksin.  Bir kaç kolonun altında ters bir şekilde yapılmış medusalar, İstanbul’da ve Bizanslılar tarafından yapılıyor coğrafi olarak onların orada olması imkansız aga..  Meuda kısaca kafasında yılanlar olan bir hanım abla, Yunan mitolojisinin fantastik karakterlerinden biridir.. İstanbul’a geldiğinde Ayasofya Müzesinden girebilirsin  buraya..


Bunlara da göz atmalısın..

Yeneceğim Seni KPSS!

Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor musun Hastalığı: Nepotizm !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)