Bilim

Ezan Okunurken Köpekler Neden Ulur?

Köpekler neden ulur ?

Köpekler Neden havlar ya da  ulurlar?

Köpekler belli bir alanı savunmak için havlarlar, bu havlama çeşidi ise genelde kendilerini tehlikede hissettikleri zaman gerçekleşir. Hızlı geçen araçlara havlayan köpekleri hepimiz görürüz,  köpekler burada alanlarına giren aracı bir tehdit olarak algılıyor ve onlarla savaşmayı/meydan okumayı seçerek havlamaya başlıyorlar. Köpeklerin uluma tepkileri ise çok farklıdır. Kimi köpek karşısında ki dişisine kur yapmak için ulur. Kimisi uzun süre görmediği sahibiyle karşılaşınca sevinçten ulur, kimisi ise ölen sahibinin arkasından ulur. Kısaca köpeklerde uluma bir iletişim ve etkileşim biçimidir. Peki ezan okunurken köpekler neden ulur ?

Genel bilgiler

İnsan yaratılış itibari ile bazı sesleri duyamaz. Yüksek frekansta yayılan sesleri aşırı derece duymak yerine, beynimiz o sesleri bloke eder ve duymamızı engeller. Şöyle de düşünebiliriz belli bir acı derecesinden sonra çoğu insan acı  çekmediğini dile getirir, çünkü beden belli bir süre sonra nosireseptörler yani acı hücrelerini bloklar ve hayatta  kalmamızı sağlar/çoğu zaman bayılırız. Köpekler ise insanlara göre çok daha farklı bir metabolizmaya sahiptir.İnsanlar neleri duyabilir ?

İlgili Makaleler

Köpeklerin duyma yetkisi insanlara göre oldukça gelişmiştir. Sağlıklı bir insanın duyabileceği oran 12-23.000 Hertz (Hz) arasıdır. Hertz, 1 saniyedeki titreşim sayısını gösteren bir birimdir. Beynimiz çoğu zaman  gereksiz sesleri bize algılatmaz. Örnek vermek gerekirse televizyon izlerken saattin “tıkır” sesini duymayız. Ama sessiz bir oda da bulunduğumuz zaman  saatin “tıkır” sesi bizi rahatsız eder ve hatta uyumamızı bile engelletebilir. İnsan beyni belli bir ses frekansının üstünü duyamaz, duymadığımız bir şeyi de yok olarak kabul ederiz. Ezan okunurken köpekler neden ulur ? Sorusunun cevabını bir sonraki paragrafta sizlerle paylaşacağız..

Köpekler neleri duyabilir ?

ezan okunurken köpekler neden ulur

Köpeklerin duyma yetisi gelişmiştir. 1 kilometre çapında ki bir çok sesi duyabilirler. Ayrıca köpeklerin   üst düzey duyma sınırları 60.000 Hz’e kadar çıkabilir. Basit hesapla bir insanın duyabileceği seslerin 4 katı daha fazlasını duyabilirler.  Bu oran ise yarasalarda 200.000 Hz’e kadar çıkar.  Doğadaki bir çok yapay ses (Siren ,Ezan sesleri, alarmlar) insan kulağına göre tasarlanmıştır. Ezan sesini ele alalım. Alemlerin Rabbi Yüce Allah’ın namaza davet çağrısı olan ezan sesi geniş kitlelere duyurulmak zorundadır. Bu yüzden de ses şiddetti bir hayli yüksektir. Belli bir ses seviyesinden sonra kulaklarımız sesi algılayabileceği düzeye düşürür ve bize yüksek ses olarak iletir. Bu durum köpekler için tam olarak aynı şekilde çalışmaz.Köpek davranışları

Köpekler Ezan sesi ya da Siren sesi karşısında öncelikle sesin seviyesinden dolayı korkar ve endişe içine girerler. Çünkü köpekler bizim duyamadığımız ses seviyelerini duyarlar. Bunun neticesinde öncelikle havlarlar yani mekanlarını korumak için güç gösterisi yaparlar. Bunun işe yaramadığını fark edince de teslim olmayı kabul ederler. Sese teslim olan köpekler ulumayı tercih ederler. Uluma diğer köpeklere birer uyarıdır. Burada bir tehlike var ve sizi uyarıyorum benim gücüm savaşmaya yetmedi anlamında da ifade edilebilir. Bu da Ezan okunurken köpekler neden ulur ? sorusunun cevabını vermiş olacaktır.

Kaynaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)