Gündem

Enflasyon Nedir?

Enflasyon nedir ?

Uzun uzun karmaşık kelimeler yazmak yerine bir örnekle bunu anlatmaya çalışayım.

Geçen ay 12 liraya bir kilo tavuk alıyorsun,
Bu ay 1 kilo tavuğa 18 lira veriyorsun kısaca enflasyon budur.

Bizi neden bu kadar ilgilendiriyor ?

Aslında bizi ilgilendiren pek bir konu finansal olarak olmuyor,  enflasyon arttığı zaman cebindeki paranın değeri düşüyor, enflasyon düştüğü  vakit ise cebindeki paranın değeri artıyor mantık budur. Ülkelerin refah seviyesi genel olarak bu mantıkla ölçülür.  Amerika da 499 dolar olan İphone telefon ülkemizde 7000 tl oluyor ise bunun sebebi paramızın uluslararası piyasada değerinin olmamasıdır.

Enflasyon nasıl düşer ?

En basit tanım ile enflasyon üreterek geçer, ne üreterek  düşer peki… Makine üreterek, bilim üreterek dış ülkelere bağımlılık azaltılarak düşer. Kendi arabamızı ürettiğimiz zaman alım gücü de ” TL ” olarak olacağı için %30 daha ucuza alacağız. Bu şekilde paramız değer kazanacak. Paramız değer kazandığı vakit ise enflasyon düşecek bu da ülkemizin refah seviyesini yükseltecektir.

Ülkemiz fakir bir ülke mi ?

Ülkemiz fakir bir ülke değil tam tersi zengin bir ülkedir, bunun yüzlerce nedeni vardır, bulunduğu coğrafya olarak 3 kıtayı birleştirir ve turist çekme olanağı çoktur. 4 mevsimi yaşayan ender ülkelerdendir. Bor madenleri ileride çok büyük getiri sağlayacak. Elimizdeki toprakları eğer yabancı sermayeye satmayı durdurursak milli servetimiz daha da artacak. Boğazdaki yalıların %70 inden fazlası yabancılara aittir mesela.
Bunu engellemek için ise devletimizin sert yasalar çıkartması gerekiyor, belli bir metrekare sınırı koyarak yabancıların ülkemizden Kurtuluş savaşında alamadıkları toprakları, dolar ile alması engellenmeli.  Gelişmekte olan çok az ülkede sağlık ve eğitim özelleştirilmiştir. Ülkemizde eğitimi özelleştirerek parası olan okur mantığı en büyük darbelerden biridir.  Ülkemizi zenginleştirmek için öncelikle rant kapılarının kapatılması akabinde ise işin ehline bırakılması gerekmektedir…

İlgili Makaleler

2019 Ekim Enflasyon Oranları

Tüketici Fiyat Endeksi, Ekim 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)