Bilim

Nadir Görülen Kişilik Tipi : INFJ

Carl Jung'a Göre INFJ tipi kişilik

Kişilik tipleri 

Hepimizin yaratılış gereği bir kişilik tipi vardır, kimi bilim insanlarına göre kişilik 7 yaşında olgunlaşmaya başlıyor. Bu yüzden de insan yedisinde ne ise yetmişinde de o olur sözünü sık sık duyarız. Peki ya bu kişilik tiplerinin hayatımıza etkisi tam olarak nasıl oluyor ? Kişilik testi yaparak tam olarak kişiliğimizi öğrenebilir miyiz ? Makalemizde bu soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

kişilik tipi

Ünlü psikiyatr Carl Gustav Jung

Bu konunun tabiri caizse ağa babası olan Psikiyatr uzmanıdır. Gustav’a göre  16 farklı kişilik tipi vardır. 16 farklı tipten ise en nadir bulunanı ya da rastlananı INFJ tipi insan modelidir. Bu tipi çevremizde gördüğümüzde genelde onu aşağılar ya da hor görürüz. Bunun da farklı sebepleri var, en belirgin sebebi ise kendimizde bulunan aşağılık sendromudur. İnsan genelde kendisi gibi olmayan kişileri hor görür ya da ona ulaşamadığı için aşağılamaya çalışır.

INFJ tipi insanların özellikleri

Öncelikle bu kişilik tipi toplam insan nüfusunun yalnızca %1-%3’ünü oluşturur.  Kelime anlamı ile introversion (içe dönük), intuition (sezgisel), feeling (his odaklı), judging (yargılayıcı) olarak da çevrilebilir. Bu karaktere sahip kişiler ilk başlarda hayata biraz tutuk başlarlar. Ortada dönen olaylara müdahale etmek yerine öncelikle izlerler, kafalarında tartarlar ve sonucunda olaya müdahale etmeyi/etmemeyi seçerler. Misal vermek gerekirse futbol hakemleri..

Empati güçleri gelişmiştir.

Bu kişilik tipine sahip insanların empati güçleri/yetenekleri diğer insanlara göre bir hayli gelişmiştir. Sanatçılar bu özelliklerini bir hayli iyi kullanırlar. Bir cümle kurmadan önce kafalarında bu cümlenin etkilerini tartarlar, karşısındaki kişinin üzülüp/alınmayacağını tahmin ederler ve sonunda cümleyi ağızlarından çıkartırlar. Acı çeken birinin açısına ortak olabilirler. Bu ortak olmak durumunda ise hiç bir menfaat beklemezler. Genelde zeki ve analitik düşünürler. Kuşku ile yaklaşırlar ve olayları olduğu gibi değil de büyük resmi görerek yorumlarlar. Albert Einstein bu kişilik tipine örnek verilecek en önemli kişilerden biridir. Karşısında ki kişinin ne düşündüğünü sezebilirler ve bunun karşılığında hamleler yapabilirler.

Erken çocukluk dönemleri 

Erken çocukluk dönemlerinde topluma karışmaya pek yatkın olmazlar, genelde dışarıdan insanları izlemeyi ve kendi zihinlerinde onları yorumlamayı seçerler. Toplum da özellikle de bizim toplumumuz da bu kişiler genelde “İnek” tabiri ile isimlendirilirler. Çünkü bu kişilik tipi genelde amaçları uğruna bir çok şeyi görmezden gelir. Arkadaşları sinemaya giderken kendileri evde ders çalışmayı/proje oluşturmayı seçerler. Üretken insanlardır.

Çok düşünürler.

Bu kişilik tipine sahip bireyler çok düşünürler hatta günlerce düşünürler bu konu ile alakalı en somut örnek ise Tesla’dır. Tesla sıtma nöbeti geçirdiği vakitlerde (ortalama 3-5 gün sürüyordu) genelde bir icat üzerine düşünür ve acılarını bu şekilde hafifletmeye çalışırdı. Kendisi uzun yıllar yaşadı bu arada. Yaşları ilerledikçe ve sosyal zekaları arttıkça dışa dönük olmaya başlarlar, sosyalleşirler. Bazı durumlarda ise kendilerini yenilemek için içe dönmeleri ve düşünmeleri gerekir.

Online kişilik testi için bu linki tıklayarak kişilik tipini öğrenebilirsin.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)