Teknoloji Haberleri

Ekran Kartı Nedir ? Ne İşe Yarar?

Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli

Ekran kartı çoğu kişi için bilgisayarda  görüntüleri gösteren alettir, lakin bir yanılgı vardır bilgisayarda görüntüleri gösteren alet grafik kartı değil monitördür. Biraz detay biraz yüzeysel olmak üzere bu yazımızda, Ekran kartı öğrenme, 2 gb ekran kartı ile 4 gb ekran kartı arasında ki farkları, bit farkları ve bir çok teknik terimin anlamını açıklamaya çalışacağız.

Grafik kartı nedir?

Diğer adıyla GPU (Graphics processing unit) grafik işlemci kartı olarak da çevrilebilir. Ekran kartlarının görevi bilgisayar, oyun konsolları, telefonlar ya da görüntü ile çalışan cihazlardaki verilere şekil ve imge vermektir. Makineler 0/1 lojik devreler üzerine çalışır ekran kartları 0/1 verileri analiz ederek görüntüye çevirirler. Bir bakıma makine dilini insan diline çevirirler. Bu şekilde makineler ile iletişime geçmiş oluruz.

Ekran kartının modelini öğrenme

Grafik kartının modelini öğrenmek için bir çok farklı yöntem vardır, biz en olağan ve basit olan yöntemi göstereceğiz.

  1. Windows tuşuna basın (ya da başlat simgesine tıklayın)
  2. Açılan ekrana “Çalıştır” yazın
  3. Daha sonra “Dxdiag” komutunu yazın.
  4. Soru ekranına evet deyin.
  5. Açılan pencere de Ekran kısmının altında bulunan kısım ekran kartınızın modelidir.ekran kartı

2 gb ile 4 gb arasında ki farklar

Gb yani Gigabayt bilgisayarlarda bulunan bir ölçme birimidir. Yani 2 gb/4 gb bir ölçme birimidir. Ölçme birimi ne kadar yüksek olursa bilgisayarın hafızasında o kadar yer açılır. 2 gb il 4 gb arasında ki en temel fark budur. Gigabayt sayısı arttıkça bilgisayarınız daha hızlı olmaz sadece belleğiniz daha geniş olur. Ekran kartının hız seviyesini etkileyen en büyük etken ise “Bit” sistemidir.

Ekran kartlarında bit(Byte) neyi ifade ediyor

Bit (byte) bilgisayarlardaki en küçük veri parçacığıdır. Bir bakıma bu veri parçacığı ne kadar yüksek olursa veri işleme hızı da o kadar yüksek olur. Örnek vermek gerekirse 128 bit ekran kartı 128 bit hızında veri alışverişi yapar. 256 bit ekran kartı ise 128 bit ekran kartının tam 2 katı hızla veriyi işler. Buda ekran kartlarının performansını arttırır. 2 gb 256 bitlik bir ekran kartı 4 gb 128 bitlik ekran kartından daha verimli olur.Özetle

Grafik kartı alırken öncelikle bakmamız gereken yer Bit(byte) özelliği olmalıdır. Gigabayt özellikleri sadece hafıza oranıyla alakalıdır. Byte ise kartın anlık/sn veri akışını belirtir. Makalemizden yararlanarak ekran kartı öğrenme işlemlerini yapabilirsiniz.

 

Kaynak

 

Bir Yorum

  1. Piyasada birbirinden farkl? pek cok ekran kart? bulunuyor. Bunlar?n baz?lar? cok yuksek fiyatlardan sat?l?yor.Peki sadece goruntuyu isleyen bu bilesen icin neden bu kadar farkl? secenek bulunuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)