BilimHavadan Sudan
Trend

Ego Nedir? Egoistlik ve Kibir arasındaki Farklar.

Egoistlik nedir?

Ego Nedir ?

İnsanlar genelde ego ile kibirli olmayı birbirine karıştırırlar. Ego İngilizce Kişilik ve Latince Maske kelimelerinin birleşimi olarak kayıtlar geçer. Daha detaylı bir tanım yapmak gerekirse, kişilerin dış dünyaya kendilerini göstermeyi diledikleri şekil olarak dile getirebiliriz. Kibir ise çok daha farklı bir şeydir.

Kibir Nedir ? 

Kibir tüm dinlerin kutsal kitaplarında şeytanın cennetten atılma nedeni olarak kayıtlara geçer, kısa bir hatırlama ile olayı anımsayalım , Yüce Allah şeytana Hz. Adem’e secde etmesini emrediyor, şeytan ise ben ateşten, O ise topraktan yaratıldı secde etmem diyor. Bunun akabinde ise Rab, şeytanı lanetliyor. Bunla alakalı uzun bir yazı yazmayı da düşünüyorum bu arada .

Kibir insanların  psikolojik eksikliğidir, nasıl mı ? Bir çok insan birilerini eleştirme hakkını kendinde bulabilir, ama yine aynı sınıftaki insanlar kendilerini eleştiriye kapatırlar… Çünkü kibir mantık olarak kendini mükemmel hissetme durumdur. Kibrin nedenleri üzerine yapılan bazı araştırmalar, bu karakteristik yapının aileden çocuğa geçtiğini düşünmektedir. Kısaca, kibir kötü bir şey, ego ise karakteristik bir durumdur. Egoistliği ise bir alt makalede anlatmaya çalışayım.
Egoist miyim , Egolu mu ?

Ego ilk Paragrafta anlattığım gibi kötü bir şey değildir, insanlara kötü yönlerimizi değil iyi yanlarımızı göstermek için uyguladığımız bir yaşam biçimi, karakter şeklidir.. Egoizm ise kendimizi mükemmel görme rahatsızlığıdır. Bu konu üzerine bir hatıramı sizlere iletmek isterim sayın bilim sever okuyucularım.


Bir otobüs yolculuğumda, ön kapıda tıklım tıklım ilerlerken 1 bayan otobüse bindi, ilerlemeye çalışırken başka bir kadından müsaade istedi.. Bunun üzerine diğer kadın laf söylemeye başladı ve birden gerizekalı , mal, aptal sen kimsin benden müsaade istiyorsun demeye başladı. Psikoloji bilimi bu konuya anksiyete bozukluğu (anlık ruh hali bozukluğu) diyor . Ama bu hakaretleri dile getiren bayana ruh halini sorsak,  kendisini parmakla gösterilecek kadar ileri görüşlü bir kişi olarak tanımlardı.. 


Yukarıdaki örnekte olduğu gibi egoistlik kendini mükemmel olarak  tanımlayan kişilerin ortak niteliğidir. Egoist insan empati (karşısındakini anlama) konusunda çok düşük seviyededir. Egolu insan ise çoğunlukla kendini dışarıya güçlü gösterme eğilimindedir. Bu ikisi kibirden çok farklı şeylerdir.

Toplumsal olarak Ego ve Kibir seviyemiz nedir ? 

Toplumsal olarak bu konuyu yorumlamak için geniş çaplı bir araştırma yapılması gerekir.Ülkemizde bu konu üzerine araştırma yapacak kişi sayısı da çok azdır. Genel olarak hepimizin bildiği belli başlı ulusal tiplerimiz vardır . Mesela  Kendini üstün ırk zanneden bir süre yurt dışında yaşamış oranın kültürünü solumuş, gurbetçilerimiz vardır.. Bu kişiler “genelde” ülkemize döndüklerinde medeniyeti ve batıyı getirdiklerini düşünürler. Halbuki getirdikleri tek şey özentilik ve batı hayranlığıdır. Bazılarında ise büyük bir memleket aşkı vardır bu kişiler  genelde samimiyet ve özlem içinde topraklarının özlemini  çekerler.

Fikri yok Zikri çok kişiler..
Bu bir eleştirisel makaledir o yüzden yazacaklarımda genelde kendi hatıralarım ve gözlemlerimdir. Bir keresinde ekonomi üzerine konuşan bir amcaya kulak misafiri olmuştum daha sonra ise sohbete katılmıştım. Kendisi emekli maaşlarının 5000 TL ye sabitlenmesini küfürlü ağızıyla sağa sola salyalar akıtarak anırıyordu. Karşısındaki gençler ise muhtemelen ekonomi üzerine okumuş kişilerdi ben ise sadece dinleyici ve “Haklısın abi” diyen tiptim, çünkü ekonomi üzerine bilgim çok azdır. Gençlerden biri “Amcacığım emekli maaşları 5000 TL olur ise, çalışan her işçiden ortalama %15 daha fazla vergi alınır. Çünkü ülkede emekli sayısı şuanda 8 milyon. Devlete katkısı olmayan kişilere maddi zam yapılması için öncelikle çalışan işçilerin hazineye vergi aktarması gerekir” dedi. Bu bilimsel açıklamadan sonra amcanın söylediği laf ise ” Sen daha dünkü çocuksun ne yorum yapıyorsun” oldu. Zaten sohbette orada bitmişti. Ülkemizdeki durumda tam olarak budur, kişiler genelde bilmedikleri konularda sadece beyinlerinin anlayabileceği konularda konuşur ve haklı olduklarına kendilerini inandırırlar bu ise başlı başına cahil kökenli kibir sendromudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)