BilimGündem

Dünyayı Nasıl Değiştirebilirim?

Dünyayı Değiştirmek İçin Yapmanız Gerekenler

Değişim İstiyorsan Kendinden Başla

Dünyayı nasıl değiştirebilirim? hepimizin, karantina nedeniyle düşünmeye epeyce fırsatının olduğu bir konu, biz neler yaptık dünyaya, nasıl kirlettik çevreyi, denizleri… Her gün cennet olan dünyamızın nasıl cehenneme döndüğüne dair haberlerle uyanıyoruz. Savaş, yoksulluk, kirlilik, her türlü zulüm bir insan olarak bunu utanarak söylüyorum. Hayvanlar değil arkadaşlar biz zarar veriyoruz dünyaya hiçbir hayvan durduk yere bizim yaşam alanımızı gasp etmiyor. ve dünyanın bu durumu dili , rengi ne olursa olsun en umursamaz insanı bile düşündürmeye, vicdanının sesini dinletmeye yetiyor.

Unuttuğunuz bir şey  var hepimiz aynı gemideyiz, zincirin halkaları gibi bağlıyız birbirimize eğer bir halka yanlış eklenirse bu hepimizi etkiler. Değişime ihtiyacımız var köklü bir değişim  dünyayı tek başımıza değiştiremeyiz ancak kendi yaşamlarımızda küçük değişiklikler yaparak başkalarını da teşvik ederek , zamanla tüm gezegeni etkileyecek bir kartopu etkisi meydana gelecektir. Değişime bir adım atmak için doğru yerdesiniz hepimizin, dünyada olumlu bir değişim oluşturabileceği  basit adımlar.

dünyayı nasıl değiştiririz
https://steemit.com/pollution/@thecrytotrader/be-the-part-of-solution-not-the-pollution-give-upvote-and-show-

Pozitifliği Paylaş

Dünyayı nasıl değiştirebilirim? diyorsan sana önemli bir tavsiyem var Pollyanna ol. Sosyal medya her olaydan anında haberdar olduğumuz linçlerin yapıldığı, gündem olan negatif Hashtag vb. internette ve haberlerde dolaşan her korkunç olaylar için bir propaganda aracına dönüşüyor. Buna tepki olarak şaşırtıcı ve pozitif bir hikaye oluşturabilirsiniz. Medyanın bize empoze etmeye çalıştığı dehşet saçan çirkinlikteki döngüye katılmayı bırakın. Bunun yerine dünyadaki mucize güzelliklerden ilham alın. Tepki yaratmak yerine bu duruma çözümler oluşturulmasını sağlayın. Bağırmakla, şiddetle geri gelmeyecek ozon tabakası, açıklık getirmem gerekirse “yangına körükle gitmeyin”, isyan etmeyi ayaklanmayı bırakın. Yıkmak yerine yapıcı olmaya çalışın. Temennimiz pozitif bir dünya için olsun.

pozitifliği paylaş
https://thriveglobal.com/stories/social-media-spread-positivity-promote-awareness-tips-advice/

Kendi Bahçenizi Kurun

Küçük bir yeşil alanın çevre için neler yapabileceğine şaşıracaksınız eğer bahçeye dönüştürebileceğiniz bir toprak parçasına sahipseniz, atmosferde güzel bir etki yaratacaksınız. Kendi sebze, meyvenizin üretimini yapmanız diğer ülkelerden ürün taşımaları için araçların atmosfere zarar verecek yakıt miktarını azaltır. Sadece bitki ve çiçek bahçesi istiyorsanız, arılar, kelebekler ve kuşlar gibi tozlayıcıları çeken ve besleyen bitkiler ekin: pestisit ve böcek ilacı kullanımından dolayı hızlı bir şekilde yok olabiliyorlar, bunun için organik bir bahçe lezzetli çiçek ve tohum bitkileri (ayçiçeği, amarant ve darı), daha uzun yaşamaları için etkili olacaktır. Araziniz yoksa üzülmeyin. Topluluk bahçesi projesine katılabilirsiniz. Böylelikle, başkalarının bahçecilik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak onlara nasıl kendi kendine yetebileceklerini gösterecek onları güçlendirmeye yardımcı olacaksınız. Dünyayı nasıl değiştirebilirim? diyenler sayenizde bu bahçe her türlü canlı için yaşanabilir, güvenli bir ekosistem haline dönüşecektir.

kendi bahçenizi kurun
https://www.bhg.com/gardening/design/nature-lovers/plants-that-support-pollinators/

Konuşun ve Harekete Geçin

Dünyayı nasıl değiştirebilirim? diye konuştuk. Hadi o zaman harekete geçelim. Sizi ilgilendiren sorunlar varsa, sesinizi onlara dikkat çekmek için kullanın. Dilekçe yazın, imzalayın  bir şeyleri değiştirme gücüne sahip konumdaki  biriyle görüşmek için randevu ayarlayın ve düşüncelerinizi onlarla tartışın. Tanıdığınız biri bir başkasına kötü davranırsa ona kötü davranışının nedenini söyleyin: hiçbir şey söylememek, tepkisiz kalmak ,söz konusu olan kötü davranışlara göz yummaktır ve bu sözlere maruz kalan kişinin destek verecek birisi olmadığını hissetmesini sağlar bu da kişinin daha da pasifleşmesine sebebiyet verir. Sadece kişisel meselelerle kalmayın, çikolata, deodorant vb. üretim yapan firmanın halk sağlığını tehdit edecek şüpheli uygulamaları, kullanımları olduğunu öğrenirseniz şikayeti şu şekilde gerçekleştirin: Etik, yasalara uygun olarak üretimde bulunan bir firmanın kullandığı ürünleri, kuralları şikayet ettiğiniz dilekçede belirtin. Bu şekilde firmanın karşılaştırma yapmasını  ve hatasını anlamasını sağlarsınız. Sesiniz yankı yapacak ve hızlı bir şekilde duyulacaktır.

İlgili Makaleler
konuşun ve harekete geçin
https://twitter.com/speakupactout

Su Kaynaklarını Kirletmeyi Bırakın

Hiç susadın mı? gerçekten, uzun süre susuz kaldın mı? Düşün çok susadın boğazın kurumaya başladı ve dudakların çatladı peki sen öleceğini sandın mı? Vücudumuzun yaklaşık %70′ inin, sudan oluştuğunu ve  tüm hayvanların ve bitkilerin hayatta kalmak için suya ihtiyacı olduğu gerçeğini hatırlayın. O zaman yeryüzündeki tüm suyun yalnızca %2’sinin içilebilir olduğunu ve bunun büyük bir kısmının kirlendiğini hatırlayın. Denize attığınız her atığın gün gelecek sizi temiz sudan mahrum ettiğini  göreceksiniz. Dünyayı nasıl değiştirebilirim? bunları yap, her damla kimyasal temizleyici,  saç boyası, pestisit, boya ve biyolojik olarak parçalanmayan çamaşır deterjanı, klozet temizleyicisi vb. suyun molekülleri içine girer ve şehirlerdeki içme suyunun çoğu filtrelenmesine rağmen ,  toksinlerin çoğu hala toprağa ve yer altı su tablasına sızarak gezegendeki yaşamı öldürmeye devam eder. Bunun için suyu kullanırken çok bilinçli olun ve mümkün olduğunca çevre dostu olmaya çalışın.  Unutmayın gelecek, kaynaklarımız bizim elimizden kaybolmadan değerini bilelim.

suyu kirletmeyi bırakın
https://www.envirotech-online.com/news/water-wastewater/9/breaking-news/what-are-the-different-types-of-water-pollution/51055

Yeme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Marketten aldığınız ürünlerin bir listesini yapın ve bu ürünlerin nereden geldiği konusunda biraz araştırma yapın. Favori markanız çoğunlukla GDO içerikli malzemeler kullanıyor mu? Et yerseniz, hayvanlara etik olarak muamele edilen yerel kaynaklardan mı?  hayvanlar eziyete maruz bırakılıyor mu?  yoksa kuşların, tavukların küçük kafeslere sıkıştırıldığı bir yerden mi geliyorlar? Satın aldığınız şeker, okuması gerekirken bulunduğu coğrafi konum vb. maddiyattan dolayı, çocuk yaştaki işçi, okula gitmesi gerekirken o işi mi yapıyor? . Organik dediğiniz sebzeler mevsimlik olarak çalışan, geçim ücreti kazanan insanlar tarafından mı toplanıyor? . Yiyeceklerinizin kaynaklarını araştırın ve başkalarının refahına herhangi bir zararda bulunup bulunmadığına ya da alışkanlıklarınızın ne kadar vicdanınıza uygun olduğunu kendinize sorun. Dünyayı nasıl değiştirebilirim? demiştik işte böyle küçük küçük adımlar dünyamızı, hayatımızı kurtarır.

yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin
https://www.peta.org/issues/animals-used-for-experimentation/animals-used-experimentation-factsheets/animal-experiments-overview/

 Satın Aldığınız Kaynakların Oluşumu Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Tıpkı yiyecek gibi, giysilerin de geldiği bir yer vardır. Ancak çok az insan giysilerin nereden geldiğini nasıl oluştuğunu araştırmak için zaman ayırır . Gömleğinizi üreten firma, gelişmekte olan bir ülkeden pestisit yüklü pamuk tedarik ediyor mu? . Kotlarınız Tayland veya Hindistan’da çocukların elleriyle mi dikildi? . Ceketiniz ya da botlarınız için gerçek kürk kesimi yapmak için herhangi bir hayvana zarar veriliyor mu? . Çantanızda veya ayakkabılarınızda PVC oluşturmak için herhangi bir su kaynağı kirlendi mi?. Başkalarını eğitebilmek için önce  kendinizi eğitin ve böyle durumlarla karşılaştığınızda yanlış olanı düzeltmek için  konuşun. Umarım daha güzel bir gelecek bizi bekler. Siz gibi sorumlu insanlar bu konuyu araştırmaya koyulduysa gerçek değişim kaçınılmazdır. “Unutmayan inanmak, başarmanın yarısıdır”. Yeter ki bir yerden başlayın.

Kaynakça

https://www.lifehack.org/articles/communication/things-change-the-world-even-you-can.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)