Teknoloji Haberleri

Dijital Miras: Sosyal Medya Hesapları

Öldüğünüzde Sosyal Medya Hesaplarınıza Ne Olur?

Öldüğünüzde Sosyal Medya Hesaplarınıza Ne Olur?

Ölüm herkesi bekleyen mutlak bir sondur, ölümcül bir hastalık ya da kaza durumunda kimsenin aklına sosyal medya hesapları gelmez… Ya da Dijital Miras konusunu düşünmez. Facebook da yaklaşık olarak 30 milyon ölü hesap olduğu tahmin ediliyor. Bu yazımızda Dijital Miras ile ilgili bilmeniz gereken konuları size aktaracağız.

dijital miras
dijital miras / https://casalmoreno.com/

Dijital Miras nedir?

Tam anlamıyla dijital miras ile alakalı bir kanun yoktur. Yeni bir kavram olduğu için genel kabul görmüş bir tanımı da yoktur. Dijital miras, sanal ortamda sahip olduğunuz varlıklardır. Kimilerine göre gereksiz ve işe yaramaz bir miras çeşididir. Biraz daha mantıklı düşünelim ve konunun derinlerine girelim. Bitcoin dijital bir  varlıktır, yani Bitcoin’i internet üzerinde saklarız. Bir Bitcoin ise yaklaşık 175.872,77 lirasıdır. Öldüğümüz de bu varlık kime ait olacak ? Neredeyse ufak bir servet bırakıyoruz . İşte tüm bu yeni nesil sorunların cevabını Dijital Miras kavramı cevaplıyor. Örneğin, ABD Deniz Piyadesi Justin Ellsworth 2004’te öldüğünde ailesi Yaho’ya başvuru yaparak oğullarının mail erişimini istediler. Yaho ise bu isteği olumlu karşılayıp, Askerin mail erişimini ailesine açmıştır. Başka bir örnek ise HotelsGuide.com alan adı, Sedo alan adı pazarına göre yakın zamanda 60.000 dolara satıldı. Bu miktar bir çoğumuzun hayatı boyunca göremeyeceği bir bedeldir. Bu konuyla alakalı tek yasa “Sayısal Varlıklara Güvene Dayalı Erişim Yasası”  kısa adı FDA  olarak geçen Amerikan Eyalet yasasıdır.  Eyalet yasası diyoruz çünkü Amerika’nın tümünde yürürlükte değildir. Kısaca sahip olduğunuz Facebook, İnstagram, Twitter gibi hesaplarınız siz öldükten sonra ailenizden/yakınlarınızdan birine miras bırakılabilir. Tabi siz isterseniz..Dijital mirasınızı nasıl hazırlamalısınız?

Kulağa biraz garip geliyor ama önümüzdeki yıllarda dijital miras bir hayli tartışılacak. Öncelikle bilgisayarınızda bir Word belgesi oluşturun ve adını Dijital_mirasım olarak kaydedin. Daha sonra ise yapılmasını istediğiniz şeyleri maddeler haline yazın.

İlgili Makaleler
  • İnstagram hesabım tamamen kapatılsın
  • Facebook hesabım aileme kalsın
  • Bitcoin hesabım küçük kardeşime aittir.
  • Twitter hesabım kapatılsın.

Bunları yaptıktan sonra Word hesabınızı salt okunur hale getirin. Bu şekilde başka biri yazdıklarınızı değiştiremez. Aşağıdaki linkten nasıl Word dosyaları salt okunur hale getirilir öğrenebilirsiniz.
Word Dosyası Nasıl Salt Okunur Yapılır.

 

Sosyal Medyalarımızı nasıl miras olarak bırakabiliriz?

Dijital Miras ile alakalı firmalar bazı yöntemleri bize sunuyor. Mesela Twitter ölen kişinin hesabıyla alakalı durumu ancak ailesinin izniyle yapıyor. Bankalar ise ölüm belgesi ile mal varlıklarını yasal varislere aktarıyor. Bunun haricinde diğer firmalar ne yapıyor gelin bakalım.  • Facebook/İnstagram, henüz hayattayken varis seçmenize olanak sağlıyor. Allah geçinden versin öldüğünüz zaman hesabınız direk o kişilere aktarılıyor. Vasiyet vermek için bu linki tıklayabilirsiniz.
  • LinkedIn, ölen kişinin öldüğünü ispatlaması için ailesi tarafından firmaya ölüm belgesi iletilmeli. Bu belge iletildikten sonra firma bilgileri aileye veriyor.
  • Microsoft, ölüm belgesi verildiği taktide hesapları kapatıyor ya da aile fertlerine veriyor.

Kaynaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)