BilimGündem
Trend

Corona Virüs Tarihi

Covid-19 değil korona öldürür..

Corona virüs tarihi yada diğer adıyla covid-19 yazımıza hoş geldiniz. Konumuz Nedir bu Corona virüs?

Başlık biraz absürt oldu farkındayım, bu yazıda da aslında sağlık ile alakalı şeyler yazmayacağım, çünkü sağlık ile yorumlar işin ehli tarafından yapılan işlerdir, ben sağlıkçı değil bilişimciyim..
Vel hasıl konumuz biraz eleştiri biraz ise gündemimizin starı olan covid-19 nam-ı diğer Korona virüs. Hani zenginleri covid-19 fukaraların “Gorona olmayalım” dediği mikroskopik canlılar.. Konuya biraz gerilerden başlayalım. Birinci dünya savaşının son aylarından.. korona virüs haberleri

İspanyol Gribi..

Eeee her yiğidin bir gelişi vardır covid-19 da direk gelmedi ciğerlerimize mazimiz çok eskilerden 1918-1920 yıllarına kadar gider. Öncelikle İspanyol gribi İspanya da çıkmadı, Amerika New Mexico eyaletinde baş gösterdi. O zaman ki baskılar ve basın sansürü nedeniyle Dünya çapında duyulması biraz geçikti. Virüsü dünya’ya açıklayanlar İspanyol olduğu içinde İspanyol virüsü olarak günümüze kadar geldi. Virüs teknik tanımı ise  korona virüs haberleri Covid-19

H1N1[1] virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgını

olarak kayıtlara geçer H1N1 ise bildiğimiz domuz gribi..  Domuz gribi domuzlardan bulaştığı için değil, Domuzlarda sık sık rastlanan bir grip çeşidine benzediği için Domuz gribi adını almıştır.. Ah şu bilim insanları müthiş yaratıcılar..

Konumuza dönecek olursak

bu grip o zamanlarda insan oğlunun belinin kemiğini kırmış, hayata küstürmüş ve çok büyük toplu psikolojik travmalara neden olmuştur. Gribin o zaman ki popüler adayları gençlerdi, evet evet virüs çocuk yada yaşlılara değil daha çok gençlere hitap ediyordu. 18 ay içinde 50 ile 100-140 milyon arası insanın (o dönemde yaşayan dünya nüfusun %15’i) ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur. Peki bu hastalıktan insanlar nasıl kurtuldu ? Ihmm hastalığın kendi kendine yok olmasını beklediler. Evet evet hastalığın tamamen yayılıp kendiliğinden yok olmasını beklediler. Aşı çalışması vs olmadı, Domuz gribine aşı çalışması 21. yüzyılda gerçekleşti. O zamanda ise yapılan tedavi yöntemleri şuanda kullandığımız hava verme, entübe sitemleri olarak da açıklanabilir.
Dipnot:Mustafa Kemal Atatürk’ün de Samsun’a çıkmadan önce bu rahatsızlığa yakalandığı ve bir süre İstanbul’da tedavi edildiği iddia ediliyor gerçekliği ise hiç bir resmi kaynakta yazmıyor.

Türkiye’de Bulaşıcı Hastalıklar ve Devletin Tepkisi.

Bu konu biraz karışık ve geçmişe dönüktür, Ülkemiz’de ilk olarak bulaşıcı hastalık ile alakalı kanun yasa yada gündem TBMM 1. dönem 4. yasama yılı açılış konuşmasında olmuştur.  O zamanlar ülkemizde ve Dünya’da bir çok kesimde mevcut olan çicek hastalığı  ve tifo için aşı çalışmaları mecliste öneri olarak sunulmuş ve kabul edilmiştir, Metnin bir bölümü ise aşağıdaki gibidir..

Salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı insanları koruma konusunda büyük hizmetleri görülen, aşıların hazırlanması ile uğraşan hıfzıssıhha kurumu üstün bir başarı ile çalışmalarını sürdürmekte ve hastalıklarla savaşta yararlı hizmetler yapmaktadır. 1921 yılı içinde, üç milyon kişilik çiçek aşısı yapabilen Sivas Kurumu geçen yıl içinde beş milyon kişilik çiçek aşısı, 537 Kg. kolera, 477 Kg. tifo aşıları üretmiş ve bunlar halka yeterli bir şekilde yapılmıştır. Halen İstanbul ve Sivas’ta bulunan her biri bakteriyoloji laboratuvarı, kimya. laboratuvarı, aşı istasyonu ve kuduz tedavi merkezinden kurulu hıfzıssıhha müesseselerinin üçüncüsü de bu yıl Diyarbakır’da kurulacak ve böylece hastaların uzak yerlere gitmelerinden doğacak sakıncalar ortadan kalkacaktır.

1 Mart 1923

Daha sonralarında ise(*1950 den sonra) ülkemizin dışa bağımlığı ve Amerikan hayranlığı baş göstermesi, marshall(Amerikan yardımları)  ile birlikte bilim ve teknoloji alanındaki hızlı ilerlememiz sekteye uğramıştır. Bunun en büyük göstergelerinden bir kaçı ise Yerli araba projesinin iptal edilmesi, Uçak fabrikasının kapatılması gibi teknolojik faliyetlerin Amerika tarafından manipüle edilerek iptal yada el değiştirmesidir. En büyük Uçak fabrikamız şuanda ülkemizde pancar motoru üretiyor bunun sebeplerinden bir kaçı ise genelde Amerikan baskısının sineye çekilmesidir. O zamanlarda Amerika; “siz üretmeyin bizden daha ucuza satın alın” tekniği ile yöneticilerimizi büyülemiş ve ülkemizi dünya çağdaşlığından 50 yıl geriye götürmüştür. Günümüzde ise basiretli yöneticilerinde katkısı ve liderliği ile büyük bir atılım yaparak Ülkemizi bilim ve teknoloji alanında çağdaş ülkeler arasına sokmayı başardık.

Halkın Covid-19 a bakışı

Halk biziz, biz ise hem cahil hem aydın hemde ikisi arasındakileriz. Çok kolay birbirimize cahil, aptal yada hakaret edebiliyoruz bunun başlıca nedeni ise eğitimsizliktir, Eğitim sadece Üniversitelerde verilen bir kavram değil hayatın her aşamasında bizi temsil eden davranış bütünlüğüdür. Belkide bunu anlamadığımız için benliğimizden uzaklaşıyoruz.  Bir Japon’u sokakta çevirip Ekonomi hakkında fikrinin sorarsanız muhtemelen kendisinin ekonomist olamadığını ve işin ehli olmadığı için yorum yapamayacağını dile getirir, Aynı soruyu ülkemizde birine sorduğunuzda ise kesinlikle size bir Profesör edasıyla yorumlar ve tanımlar uydurur. Bir bakıma olay şudur. Cahil her şeyi bildiğini iddia eder, alim ise bazılarının . Cahillik diploma ile eşit bir denklem değildir. Cahillik bilmediğimiz konuda konuşmaktır. Bilim İnsanları sokağa çıkma diyorsa, kendimizi kısıtlayarak asgari düzeyde sokağa çıkmalıyız. Onlara muhalefet olarak sadece cahilliğimizi tescillemiş oluruz. korona virüs haberleri Covid-19

Bana bir şey olmaz mantığı

Corona virüs dendiği zaman hepimizin duyduğu bazı şeyler vardır.. Hatta yanılgılar silsilesi de diyebiliriz.

Genelde bu yanılgıya düşen kişiler ülkemizde yaşını aşmış kişilerdir bilirsiniz belli bir yaştan sonra kişiler her şeyi bildiklerini iddia ederler ve bunun sonucunda genelde mantık dışı duyguya dayalı eylemler yaparlar, Devlet sokağa çıkma der,  balık tutmaya giderler, devlet maske tak der,  bana bir şey olmaz derler. Sıkılıyorum derler, duvarlara üstüme geliyor derler sonucunda ise selası okunmadan kireçlerle dolu bir mezara girerler.  Gelişmiş toplumlarda (Ülkemiz son verilere göre gelişmekte olan ülke) sistem genelde ataöğret sistemi ile çalışır. Yani büyükler gençlere hayat dersleri ve tecrübelerini aktarırlar. Ülkemizde ise bu sisteme henüz geçemedik belkide yaşlılarımızın biraz daha sakinleşmesini bekliyoruz.

Türkiye ve Corona Virüs Başarısı

Başarı diyorum çünkü ciddi anlamda Avrupa ve bir çok ülkeden ileri bir sağlık sistemimiz var, muhalefet her zaman eleştirir adı üstünde “Muhalefet”.. bir çok konuda ülkesini düşünmez ve sırf iktidara olan kininden ağzı ishal olmuşcasına nefret kusar. Buralar siyasi konular fazla girmeyelim bu konuya.

Amerika vatandaşlarına 1500 dolar dağıtacak haberleri ile gündeme düşen yardım kampanyalarına bir göz atalım, Amerika’da şuanda vatandaşlarına para dağıtmıyor sadece düzenleme yapıyorlar ve aktif olarak böyle bir uygulamaya geçmediler, hatta sigortası olmayanlara hava bile vermiyorlar. Ama batı sevicisi bir çok muhalif bunu ağızlarından salyalar aka aka anlatmayı  ve ülkemizi onlarla kıyaslamayı her zaman zevk olarak gördüğü için bir olayın aslını araştırmadan bu kişilere inanmanızı tavsiye etmiyorum.

Dünya’da şuan da kayıtlı yada diğer ülkeler tarafından tanınan 196 ülke vardır, bunlardan ender ülkelerden biri olan Türkiye vatandaşlarına karşılıksız maske dağıtıyor, köylünün arazisini sürüyor, doğum gününde pasta yolluyor. Dünya’nın dört bir yanında olan yurtdaşını uçak yollayarak vatanına getiriyor. Fransa’da geçenlerde bir yaşlı bir kadın alışveriş için devletten yardım istiyor ve karşılığında devleti çok yüksek bir meblağ istiyor. Kendilerine çağdaş denilen ülkeler en ufak bir krizde vatandaşını tanımamaya başlıyor gerisini siz düşünün.  korona virüs haberleri Covid-19

 


1999 Gölcük depremi

 

tuncay

Yöneticinin Mesajı: Bilişime gönül vermiş biriyim, Web yazılım dilinde uzmanlaşmış genelde kafasına eseni yazan biriyim. Beni takip ederek destek olabilirsiniz. Yazılarıma yorum yaparak sarılmış, paylaşmış olarak ise kucaklamış sayılırsınız :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)