Teknoloji Haberleri

Bilişim Teknolojileri ve Türkiye

Bilişim Teknolojileri Nedir ? 

Bilişim Teknolojileri ve Türkiye denince insanın aklına türlü türlü şeyler geliyor.

Günümüzde neredeyse tüm devlet kurumlarının kullandığı ve mecbur kaldıkları sistemlerdir. Örneğin hastaneden randevu almak için artık  e-Randevu sistemini kullanırız. Bu ise vatandaş ile devlet arasındaki bürokrasiyi kaldırır (Bürokrasi belli bir işi yaparken iletişime geçeceğiniz birden fazla kişi) hal böyle olunca ve gün geçtikte sanal okur yazarlık artıkça devletler e-hizmet sektörüne geçmeye başladı.

Bilişim teknolojileri bir bakıma nesnelerin interneti kavramını getirmiştir. Nesnelerin interneti ise cihazların artık internete bağlı olarak çalışması olarak adlandırılabilir. Akıllı evler, akıllı termoslar, akıllı bileklikler, akıllı saatler bunlara örnektir. Bundan 20 yıl önce tuşlu telefon kullanırken hiç birimizin akılına dokunmatik ve akıllı telefonların üretileceği gelmezdi. Bunlar Bilişim teknolojilerinin artması ve inovasyonun etkileri ile gerçekleşmiştir.

Türkiye ve Bilişim 

Bilişim Teknolojileri ve Türkiye denince kısaca şöylede özetleyebiliriz.

50 milyon kullanıcıya ulaşmak telefon için 75 yıl, televizyon için 13 yıl, internet için ise sadece 5 yıl sürdü. Ülkemizde tahmini olarak 45 milyon kişi internet erişimine sahip, yani ülkemizin %60 lık kısmı internete girebiliyor. Bunun yanı sıra ülkemiz sosyal medya kullanımında Avrupa da ilk 3 e giriyor  belkide şu sıralar 1. sırada da olabilir. Biz Türkler terlemeden kazanılan işlere pek saygı duymayız, mesela öğretmenlere “Ohh 3 ay tatilin var” diyen ender ülkelerden biride biz olabiliriz. Konumuza dönecek olursak, fiziki olarak çalışmayan kişilere saygı duymamamızın sonucu ise akıl ve ilim ile yapılan işlere sıfır saygı göstermemiz olarak da nitelendirilebilir. “Aman iki tuşa basacaksın o kadar para istenir mi ?” tarzı sorular günümüzde Bilişimci arkadaşların en çok duyduğu ve nefret ettiği kelamların başında gelir. Bunun sonucunda ise ülkemizde bir hayli büyük beyin göçleri başlar.  Yakın zamanda açılan Bilişim vadisi ile beyin göçünün engelleneceği düşünülüyor, bunun için ise belli projeleriniz ile Bilişim Vadisinin resmi sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Eğitim ve öğretim hayatında bilişimin hiç kuşkusuz çok büyük bir yeri var,

 

Japonlar bu işe ilk okul sıralarında başladı ve çocuklarına okuma yazma öğrendikten hemen sonra kodlama eğitimleri vermeye başlıyorlar. Almanya ve İsveç de bu konuda öncü ülkelerden biri oluyor. Eğer bir ülke gerçek anlamda Dünya üzerinde söz sahibi olmak istiyor ise, öncelikle Bilişim, bilim ve fizik alanında kendilerini geliştirmek zorundadır. Bu konuda sevindirici bazı gelişmeleri önceki yıllarda ülkemizde yaşadık bunlardan biride Uzay Ajansının kurulması oldu. İleride büyük işler yapılacağına hiç şüphe yok. Şimdilik bütçesi 24 milyon TL  . Ülkemizde son zamanlarda çocuklarımıza yapılan en büyük kötülük ise Bilişim Teknolojileri dersinin “Seçmeli ders” olarak müfredata girmesi olmuştur. Bunun etkilerini önümüzdeki 20 yıl içinde alacağımıza hiç şüphe yok.

Günümüzde savaşlar ve tacizler artık iki tarafın birbirine füze ve roket atması ile değil, siber saldırılar ile gerçekleşiyor.

Bunun en büyük örneklerinden biri ise zamanında İran’a yapılan siber saldırıdır. Amerika tek bir askerini feda etmeden İran’ın nükleer silah üssüne sızdı. Tabi Amerika bunu kabul etmedi, etmeyecek de..  Başka bir örnek ise yakın tarihte bankalarımıza yapılan siber saldırılar, bankaların eli ayağı bağlandı. Yada 2 hafta önce internet santrallerine yapılan saldırı.. Tüm internet ağımız yavaşlamıştı. Çocuğunuza yapıcağınız en büyük iyiliklerden biri, Bilişimi sevdirmek olmalı..

Ülkemizde son 5 yılda Bilişim teknolojileri öğretmeni atama sayısı 5000 dir. Ortalama toplam öğretmen sayısının %3 ne eşittir.

 

 

 

İlgini çekebilir.

Türkiye’de Eğitim Sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)