Eğitim Haberleri
Trend

Bilgisayar Öğretmenliği Nasıl Bir Branş ?

Bilgisayar Öğretmenliği Hakkında kısa bilgiler.

Bilgisayar Öğretmeni nasıl olunur ?

Toplumumuzda pek itibarı olmasa da Bilgisayar Öğretmenliği gelişmiş ülkeler de el üstünde tutulan branşlardan biridir. Şöyle ki geleceği yazan beyinler bunu bilgisayar ile başaracaklar, bunun için ise iyi bir Bilgisayar eğitimi almaları gerekiyor. Makalemizde  Bilgisayar öğretmeni nasıl olunur, Bilgisayar öğretmeni maaşları ve Bilgisayar öğretmeni iş imkanları ile ilgili  bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar öğretmeni olmak için Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Bilgisayar Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmak gerekiyor. Onun dışında bilişimle alakalı bir bölümden mezun olan adaylar(Bunun listesini ekte vereceğim)1 yıllık pedagojik formasyon eğitiminden sonra Bilgisayar öğretmeni olabiliyor. Bu yıl Pedagojik Formasyon kalktığı için 1.5 yıl sürecek Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans programını bitirmeleri gerekecek. Kesin açıklama ise MEB’den gelecek.

Bilgisayar Öğretmeni maaşları

Ülkemiz de durum biraz karışıktır, Bilgisayar kullanabilen her birey kendini bilgisayar öğretmenliği için yeterli  görebilir ve bu çok büyük yanılgıdır. Bir şeyi bilmek ile öğretmek arasında çok büyük farklar vardır. Ne yazık ki yıllarca öğrencilere bilgisayar açma, kapama dışında bir şey öğretemeyen öğretmenler(?) yüzünden Bilgisayar öğretmeni maaşları asgari ücretin bir tık üstünde oluyor(Özel okullar için) Devlet okullarında ise normal öğretmen maaşıdır. (Tahmini 4.500 TL ek derssiz)

Bilgisayar Öğretmeni iş imkanları

Bilgisayar Öğretmenliği iş ilanı, pek görebileceğiniz iş ilanları arasında bulunmaz. Genelde bu bölümden mezun olan adayların yazılım bilgisi fazla olmaz. Bunun bir çok nedeni var, Öğretmenlik derslerinin daha fazla olması, yazılım dillerine olan ilginin az olması vs. Bu yüzden de yazılım firmaları genelde Bilgisayar Öğretmeni iş ilanı vermezler. Onun yerine 2 yıl tecrübeli yazılımcı almayı tercih ederler. Bilgisayar Öğretmeni olan kişilere tavsiyemiz, alanları ile alakalı bir yüksek lisans programına kayıt olmalarıdır. Bunun haricinde ise mutlaka bir yazılım dili konusunda uzman olmaları gerekiyor. Bilgisayar öğretmeni iş ilanları konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz. Daha fazla bilgisayar öğretmeni iş ilanları bulmak istiyorsanız, özel okulların insan kaynakları kısmına müracaat edebilirsiniz. Başka makalelerde görüşmek üzere..

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)