Eğitim Haberleri
Trend

Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar ?

Bilgisayar Mühendisliği nedir ? 

Bilgisayar mühendisleri ne iş yapar ? sorusuna cevap vermeden önce Bilgisayar Mühendisliği nedir onu bilmemiz gerekiyor. Bilgisayar Mühendisliği bir bakıma donanım ve yazılımı bir bütün olarak harmanlayarak 2 konuda da uzman bireyler yetiştiren bir disiplin oluşumudur.  Bilgisayar Mühendislerinin sayısal zekaları yüksek ve analitik düşünme becerileri gelişmiştir.  Uzay araştırmalarından, banka sistemlerine kadar bir çok oluşumda çalışabilirler. 

Nasıl Bilgisayar Mühendisi Olabilirim ?

Bilgisayar Mühendisi olmak için öncelikle matematiğinizin iyi olması gerekiyor, Fakülteler merkezi sınavlarda genelde sayısal taban puanlarına göre Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi almaktadır. Bilgisayar Mühendisliği derslerinin bir çoğu da cebirsel hesaplar ile ilgilidir. Bu nedenle Bilgisayar Mühendisi olmak isteyen adayların öncelikle Matematik ile alakalı sorunlarının olmaması gerekiyor.  Aşağıda Bilgisayar Mühendisliği Taban puanlarını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

tüm listeye ulaşmak için bu linkte tıklayın.

Bilgisayar Mühendisliği dersleri zor mu ? 

Bu soruya verilecek cevap, evet zordur, olacaktır. Derslerinde ayrık matematik, cebirsel hesaplamalar ve gömülü sistemler olmak üzere bir çok uzay bilimi dersi vardır. Matematiğiniz iyi ve sayılardan zevk alıyorsanız sizi zorlamayacaktır. Ortalama bitirme süresi 5 yıldır. İngilizce verilen derslerden kalma olasılığı ise genelde daha yüksek oluyor. Bilgisayar Mühendisliği dersinde genelde kaynaklar yabancı makalelerde olur bu yüzden de belli bir İngilizce  bilginizin olması gerekiyor. Bilgisayar Mühendisliğinde Staj uygulaması vardır, çoğu öğrenci staj yaptığı şirkette kalarak meslek hayatına atılmış oluyor. Bitirme projeleri de Bilgisayar Mühendisliğinde uygulanan bir ölçme yöntemidir, genelde bir uygulama ya da otomasyon sistemini yapmanızı ister hocalar.

Bilgisayar Mühendisleri nerelerde çalışırlar ? 

Makalemizin asıl sorusu olan yere geldik, Bilgisayar Mühendisleri nerelerde çalışırlar ? Bu soruya verilecek onlarca cevap vardır. Bir çoğu yazılım firmalarında yazılım geliştirici olarak çalışırlar, donanıma olan yetkinlikleri yüksek olduğundan  elektronik ile ilgili bir çok kuruluşta aranan eleman olurlar. Bilgisayar Mühendisi işsiz oranı genelde düşüktür. Bilgisayar Mühendisi kişi hem sayısal hem de sözel olarak kendini geliştirdiği için bir çok iş kolunda çalışabilir. Bankalar genelde İstatistikçi ilanlarında Bilgisayar Mühendisliği mezunlarını tercih ederler. Sistem analisti alımlarında da büyük çoğunlukla Bilgisayar Mühendisleri tercih edilir. Küçük bir bölümü Formasyon alarak Öğretmenlikte yapabilir(Nasıl ücretli öğretmen olabilirim.) Sayılarla alakalı olan her işte Bilgisayar Mühendisleri çalışabilir. Bu yazımızda Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar ? sorusunun cevabını bulmaya çalıştık, bir başka makalede görüşmek üzere.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)