Bilim
Trend

Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz ?

Beynimizin sadece %10 luk kısmını mı kullanıyoruz ?

Olayın başlangıç seviyesi..

Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz ? Bu soru çoğu zaman aklımıza takılır.

Beyin bir makinedir, bunun yakıtı ise düşünme ve hayal gücüdür.

Dale Carnegie’nin 1936 tarihli ‘Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı’ adlı kitabında bu konuya rastlanmıştır. Kitaba göre insan beyninin %10’nunu kullanıyor ve üstünü kullandığı vakit süper insana dönüşüyor. Bu önermenin kaynağı olarak ise dönemin dahi ismi Albert Einstein geçiyor, lakin Einstein’ın bu konu hakkında ne bir sözü, ne bir makalesi ya da söyleşisi bulunamamıştır. Belki de o zamanlarda bu bulgunun ünlü bir insana atıf edilmesi ilgi göreceği anlamına geliyordu… 1936 yılında bir kadının yazdığı kitaptan yola çıkarak insan beyninin %10’nu kullanıyor demek, etik ve bilimsel değildi.

Yanlış Anlaşılan %10 luk durum.

Beyin her ortama ayak uydurur, gerekli olan şey ise onun uyarmanız. Beynimizde bulunan hücrelerin %90’nı gliyal hücreler oluşturur, bu hücreler bir bakıma yedek, destekleyici hücreler olarakta dile getirilir.  Hücrelerin görevi beynin %10’luk bölümünü oluşturan nöronlara destek vermek amacıyla besin ve enerji aktarımı yapmaktır. Eğer beynimizin sadece %10’luk kısmını kullansaydık, düşünme yetkimiz bir orangutan seviyesinde olurdu. Gerçek ise 1980’li yıllardan itibaren yoğun bilimsel araştırmalar ile gün yüzüne çıktı. Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz? Okumaya devam edelim..

Beyin ile ilgili bilmediğimiz hala çok şey var.

Beyin Bedava

Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz ? Ahh cevap veriyorum %100’ünü.

İnsomnia adı verilen hastalık, uyumama hastalığıdır. Amerika da her sene 300 milyon dolar değerinde ilaç bu hastalığı tedavi etmek için satılıyor. Kısa ve öz tanımla satılan ilaçlar “Uyku” ilaçları olarak  adlandırılıyor. Uyumamanın yüzlerce sebebi olabilir, ama en büyük nedeni ise uykunun zaruri, mecburi bir şey olarak bilinç altımıza yerleşmesi.

Bir psikiyatri anlatıyor..
Bu hastalıktan şikayetçi olan bir arkadaşım, akşam yemeğinde bize misafir oldu.. Yemekte arkadaşım gözleri kan çanağı olduğu halde kendisini dinç ve zinde hissettiğini aynı durumun yatakta da devam ettiğini belirtti.. Karısı da aynı şeyleri tekrarladı sabaha kadar bir sağ bir sola döndüğünü eşinin sadece 2-3 saat uyuduğunu söyledi. Adam artık bıkkınlık ve tükenmişlik durumuna geldiğini hayattan hiç zevk almadığını ağlamaklı bir şekilde dile getirdi…

Yemek bitmiş ve misafirlerimizi evine uğurlarken arkadaşımı bir saniye beklemesi için uyardım, odama gittim bir bardak su ile bir adet ilaç getirdim. Arkadaşıma bu ilaçtan bir adet iç yolda arabayı eşin kullansın.. Öylesine etkili bir ilaç ki yolda uykun gelmeye başlayacak. 12 saat aralıksız uyuyacaksın. Daha bu ilaça direnen biri olmadı 2 fili uyutacak kadar ağır ve etkili bir ilaç dedim.

Dediğim gibi de oldu arkadaşım yolda uyuya kalmış ve 12 saat deliksiz bir uyku geçirmiş. Ertesi gün beni aradığında ilacın ismini sorduğunda gülümseyerek sana verdiğim ilaç uyku hapı değil B12 vitamini dedim.. İkimizde gülüştük, o günden sonra arkadaşım uyku hastalığını yenmişti. olay beyinde biter kavramı tam olarak budur.

Beynimiz  o kadar müthiş bir makine ki bazı şeyleri tekrar ettiğimiz zaman ona inanır ve o şekilde hareket eder, bir çok Hintli keşiş bu yöntemle ağrılarından kurtuluyor ve ateşin üzerinde yürüyebiliyor. Beynimizin %100’nü kullanabiliyoruz tek fark ile, ne işe yaradığını bilmeyerek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)