Bilim
Trend

Aspirinin Faydaları Nelerdir?

Aspirinin Tarihi

Aspirin ve Tarihçesi

Aspirinin keşfi sanılanın aksine 122 yıl öncesine dayanmıyor, aspirinin bulunması yada direk içindeki maddelerin ağrı kestiğinin fark edilmesi 3.500 yıl geriye gider. Tarihler M.Ö 3200 yıllarını gösterdiğinde yazılı kayıtlarda (genelde taşa oyulmuş harfler ve simgeler) mersin ağacının yapraklarını kullanarak ağrı kesileceği hatta yapraklara enfüzyon uygulandığında romatizma ve kemik ağrılarının azalacağı yazılmıştır. Aradan bin yıl geçtikten sonra tıbbın babası olarak adlandırılan Hipokrat amca, ağrı ve ateşi düşürmek için söğüt ağacı kabuğundan elde edilen suyu önerdi. Bunun nedeni ise kabuğun içinde bulunan salisilik asitti.. Aspirinin Faydaları Nelerdir? sorusunun cevaplarını aramaya devam edelim.

Belli bir süre sonra bu öneride unutuldu, bitki ve yapraklara meraklı kadınlar o dönemden sonra ağrılarını dindirmek için bu öneriye her zaman uydular. Günümüzde koca karı ilaçları da aslında Hipokrat zamanında yazılı olmayan şifalardan gelmektedir.

Kitlesel olarak kullanıma başlaması.

1763 yılına kadar söğüt ağacı ve bundan yapılan salisilik ilaçlar doktorlar tarafından hastalara önerildi, ancak salisilik asit hem çok kötü bir kokuya sahip hem de bir çok yan etkileri vardı, mesela başta zonklama, görme kaybı, yorgunluk ve bunun gibi bir kaç bulgu daha.. Bu dönemde Bayer firmasında çalışan Dr. Felix Hoffmann babasının ağrılarını dindirmek için yoğun bir çalışmaya başlamıştı, babası salisilik asit kullanıyordu buda ağrılarını azaltsa da yatağa düşmesini sadece bir süre engellemişti. Dr. Felix  babasındaki yan etkileri gördükten sonra salisilik asitiasetilsalisilik asite (ASA) çevirmeyi başardı. Bu, dönem içinde pek bir ilgi görmese de 2 yıl sonra çok büyük kitlelere hitap etmeye başladı. Çünkü ASA(Aspirin) sıfıra yakın yan etkiye sahipti. Bileşenleri biliniyordu ve yapımı kolay ve ucuzdu.

Faydaları

Aspirinin Faydaları Nelerdir? Bedenimizde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu zaman hücrelerimiz prostaglandin üretir bu bir bakıma uyarı mekanizmasıdır, yani bize artık doktora gitmelisin der. Prostaglandin demek ağrı ve sızı bir bakıma hastalığın bulgusu demektir. Doktorlar ise bunu engellemek ve ortadan yok etmek için çalışırlar. Aspirin tam anlamıyla prostaglandin salgılanmasını engellemeye çalışır. Nasıl yaptığını tam olarak bilim açıklayamasa da bunun en büyük etkeninin asetilsalisilik asit olduğu düşünülüyor.

Aspirin kanı sulandırır buda kalp krizi riskini azaltır, bazı bilim insanları sigara içenlerin günde 75 mg aspirin içmelerini şiddetler önerirler. Eğer 40 yaşının üstündeyseniz ve ailenizde kronik kalp hastaları var ise doktorunuzun tavsiyesi ile aspirin tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Aspirin sağlıklı insanlarda aslında pek bir işe yaramaz, bunun nedeni ise içindeki asetilsalisilik yapıdır. Doktorların ısrarla üzerine bastıkları konu ise tam olarak şudur, “Geninde risk var ise önlemek yada geciktirmek için Aspirin tüket” yani sigara içiyorsan elbet bir gün kalbin tekleyecek, bunu geciktirmek için aspirin tüket. Ailende birileri kalp krizi geçiriyorsa risk grubunda sende varsın “Aspirin tüket”..
Tabi her şeyden önce doktorunuza muhakkak sorun.

Aspirinin, kanser görülme sıklığı ve kanserden ölüm üzerine olumlu etkilerinin olduğunun gösterilmesiyle primer korunmada aspirinin rolü değişebilir. 5 yıldan daha uzun süre düşük doz aspirin kullanılmasıyla kalın barsak kanseri, kadın rahim kanserleri, lenfoma ve sarkom oluşumunun azaltılabileceği ileri sürülmüştür. Aspirin ile 8-10 yıllık zaman süresinde kanser sıklığında görece %12 azalma elde edilebilmiştir. Ancak, kanserden koruyucu olarak aspirin kullanılması hususunda tavsiyeler henüz net değildir. kaynak.

Zararları yan etkileri

Aspirinin en büyük yan etkisi kanamadır, özellikle şeker hastalarının uzak durması gereken bir ilaçtır. Mide, bağırsak ve beyin kanamalarını tetiklediği taktirde ölümcül sonuçlar açabilir. Bunun için günlük aspirin düzeyini ayarlamanız gerekir. bunu ise en iyi bilecek kişi doktorunuzdur.


Önemli uyarı : Bu makalede yazılan hiç bir cümle   araştırma sonucu yada kanıtlanmış bir bulgu değildir,   farklı makalelerden ve bilim dergilerinden toplanarak yazılmış “görüş” yazısıdır. Aspirin kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan fikir alın. 

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)