Eğitim HaberleriTeknoloji HaberleriYazılım Dersleri
Trend

Algoritma Nedir ? Ne işimize Yarar ?

Kökeni nedir ?

algoritma nedir ne işe yarar algoritma indir

Algoritma ilk olarak El-Harezmi’nin ‘Hisab-el Cebir ve El Mukabala’ kitabında görüldü, müslümandır kendisi, ölüm yeri bağdat olan üstad, matematik  fen bilimleri, astrofizik gibi çok değişik yan dallarda uzmanlık göstermiştir.

Algoritma Nedir ne işe yarar ?

Algoritma planlar sırasıdır, her yazılımcının bir kodlama dili bilmeden önce öğrenmesi gereken olgudur, eğer algoritma mantığını öğrenmeden kaza bela yazılımcı olursan, ileride çoklu bir kodlama projesinde beyninden dumanlar çıkabilir Algoritma;

2 + 2 nin  4 olacağını hesaplar, lakin bundan sonra 4 ü 2 ye bölme işlemini de yapar yani bir yol izler.

İnternete girip “Algoritma indir” deyince algoritma inmez mesela algoritmayı sen ve senin eşsiz beyinin kodlar, yazar.  Bir çok örnek vereceğim ilk başta anlamaman çok normal…

Navigasyonlar Algoritmik yapılardır.

Navigasyonlar

Bulunduğun yerden bir yola çıkacaksın muhtemelen Navigasyona yazdığında 3  farklı yol çıkacak,  en yakın rota, en uzun rota, standart rota ..  Kodlayıcı 3 ayrı yol düşünerek sisteme bunu entegre etmiş, başarılı bir algoritma gideceği yola en çok ulaşan algoritmadır.

Algoritma ile  Bilgisayar Programları Kardeştir.

Basit bir hesap makinesi düşün ne yaparsın önce bir sayı girersin, daha sonra bir sayı daha girersin sonra bunları topla yada çıkart dersin ve makine işlemi senin için yapar. Burada senin yaptığın her işlemi daha önce makineye öğreten bir algoritma vardır. Mesela kullanıcı 4’e bastığı zaman onu kaydet,  kullanıcı topla derse 2. sayıyı bekle tarzı emirler vardır algoritma yapısında. Basit bir kodlama algoritması aşağıdadır.

Adım 1: Başla.
Adım 2: x sayısını gir.
Adım 3: y sayısını gir.
Adım 4: z sayısını gir.
Adım 5: sonuc = (x+y+z)/3 işlemini yap.
Adım 6: sonuc değişkenini göster.
Adım 7: Dur.

Bilgisayarlar aptal cihazlardır, yapacaklar her şeyi ona kodlarla öğretmemiz gerekmektedir, mesela yukarıdaki  algoritmadan 3. adımı çıkartırsak program hata verir, yada 7. adımı çıkartırsak program hiç durmadan devam eder yani ölü döngüye girer. algoritma nedir ne işe yarar algoritma indir

Hayatımızın her yerinde algoritmalar vardır..

 

Algoritma nedir, ne değildir !

Otomatik kapılar, senin geldiğini görüp kapıyı açar algoritma öyle çalışır. 

Adım 1 : Proximity Sensor(yakınlık sensörü) kapının üst tarafından kişinin geldiğini görür,

Adım 2: 60 cm yaklaştığında kapı açılır.

Adım 3: Kapıdan geçtikten 120 cm sonra kapı kapanır.

Bu 3 satırlık algoritmayı  bir programlama diliyle yazdığımızı düşünelim bu programlama dili de Java olsun mesela Java da muhtemelen 100-120 satır arası kod ile bu işlem gerçekleşir.  Algoritmayı mantığını öğrendiken sonra birde programlama dili öğrenmelisin tek başına algoritma bir işe yaramaz sadece beyninin sol tarafını genişletirsin :).  Başka bir örnek daha verelim..

Marketlerdeki kasa sistemi..

Algoritma nedir?

Markete uğradığımız zaman emekçi kardeşimiz ürünleri kasadan geçerken, dıt  dıt seslerini duyarız market sistemleri yani otomasyon sistemleri Nesneye dayalı programlamadır. object-oriented programming denen bu sistem, makinelere hayat verme işlemini yapar (tövbe haşa). Gelin mantığını yazalım beraber. Market sistemlerinin çoğu Java diliyle yazılır.

Adım 1: Kasiyer ürünü kasadan barkod okuyucu ile okutur,

Adım 2: Eğer işlem doğru ise “Dıt” sesi çıkar. 

Adım 3 : Geçen ürünün fiyatı veritabanından çekilir ve önüne topla işareti eklenir.

Adım 4: Her ürün sırayla bir öncekiyle toplanır. 

Adım 5: İşlem bitince kasiyer kendi kasasından (Toplam/Aratoplam) tuşuna basar.

Adım 6: Ekranda toplam tutar yazar.

Bu sistemi Java dili haricinde Php ve C diliylede yazabilirsin. Başarılı bir Yazılımcı kodlama dilinden önce Algoritmayı öğrenmeli.

Devamı gelecek.


İnfografik Materyal Tasarımı – Bilişim Sistemleri

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklamları kapatmalısın :)